ماری جوانا
ماری جوانا چیست؟
17 دی 1399
قرص ب۲ چیست؟
17 دی 1399
کلینیک ترک اعتیاد

ریتالین چیست؟

ریتالین چیست؟

ریتالین با نام علمی متیل فنیدات، نیمه عمری ۴ ساعته دارد و ساختار آن مشابه به آمفتامین ها می باشد و در علم پزشکی از آن برای درمان افسردگی، اختلال بیش فعالی یا حمله خواب استفاده می شود. ریتالین یک محرک سیستم عصبی مرکزی و بسیار اعتیادزا است.

ریتالین در حقیقت نوعی بازدارنده جذب دوپامین است و به همین دلیل باعث می شود تا دوپامین بیشتری در مغز مصرف کننده باقی بماند این افزایش میزان دوپامین باعث احساس خوشی در مصرف کننده می شود. اما باید بدانید ریتالین بسیار اعتیادآور است و کسب این احساس سرخوشی و لذت خود می تواند باعث سوء مصرف این دارو باشد. از دیگر اثرات مصرف ریتالین می توانیم به کم خوابی بعد از مصرف این دارو اشاره کنیم که متاسفانه این ویژگی باعث شده تا بسیاری از این دارو به عنوان داروی شب امتحان یاد کنند.

این ویژگی و باور بر افزایش تمرکز بعد از مصرف این دارو باعث شده تا بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان برای بیدارماندن در طول شب و درس خواندن اقدام به مصرف ریتالین کنند اما همانطور که گفتیم ریتالین بسیار اعتیاد آور است و به همین جهت در دسته محرک هایی همچون اکستازی قرار می گیرد.

اما یکی از سوالات همیشگی از مشاورین کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره در خصوص اعتیادآوری ریتالین می باشد که در ادامه به پاسخ این سوال مهم خواهیم پرداخت.

آیا ریتالین اعتیادآور است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که مصرف این محرک تنها با تجویز پزشک مجاز است و باعث وابستگی مصرف کننده نمی شود و هرگونه سوء مصرف آن باعث اعتیاد و ابستگی می شود و همانند سایر مخدرها و محرک ها باعث ایجاد احساس نشئگی و سرخوشی در مصرف کننده می شود و مصرف این دارو عوارض متعدد و جبران ناپذیری بر سلامت مصرف کننده دارد. همچنین قطع مصرف و ترک ریتالین نیازمند بستری در مرکز ترک اعتیاد و دریافت خدمات مشاوره ای می باشد.

حتما مطالعه کنید: ترک ریتالین

کلینیک ترک اعتیاد

عوارض ریتالین

عوارض مصرف ریتالین

مصرف ریتالین عوارض کوتاه مدت و بلند مدت متعددی دارد که بسته به شرایط فیزیکی و جسمانی مصرف کننده بسیار متغیر هستند اما برخی از متداول ترین آنها عبارتند از:

بی حسی و زخم های متعدد بر سطح پوست

بیماری های قلبی، عروقی و کبدی

حالت تهوع و استفراغ های پیاپی

نوسانات خلقی و افکار غیرطبیعی

درد های متعدد در ناحیه شکم

تحریک پذیری و پرخاشگری

بی اشتهایی و کاهش وزن

افسردگی و پریشان حالی

حرکات غیرارادی عضلات

کاهش قدرت یادگیری

افزایش حرارت بدن

سردرد و سرگیجه

اختلالات بینایی

اضطراب و دلهره

حملات قلبی

اختلال خواب

ابتلا به بیماری های قلبی و ریوی، اختلالات خلقی، تحریک پذیری و اضطراب دائم تنها بخشی از عوارض مصرف این محرک هستند که به تنهایی می توانند زندگی مصرف کننده را تحت تاثیر قرار دهند به همین جهت بهتر است برای جلوگیری از بروز این صدمات هرچه زودتر اقدام به ترک ریتالین کنید تا هرچه زودتر سلامتی خود را بدست آورد.

موارد منع مصرف ریتالین

ریتالین همانند سایر داروها محدودیت های مصرف متعددی دارد که رعایت نکردن آنها می تواند عوارض جبران ناپذیری برای سلامت مصرف کننده به همراه داشته باشد به همین جهت ضروری است که مصرف ریتالین تحت نظر پزشک باشد و در صورت مصرف داروهای متعدد آن ها را به پزشک اطلاع دهید.

همچنین ضروری است که در دوز مصرفی و مدت زمان مصرف هیچگونه تغییر خودسرانه ای ایجاد نکنید و در بازه های زمانی منظم برای کنترل وضعیت سلامتی خود به پزشک مراجعه نمایید. متاسفانه بسیاری از بیماران کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره، اشخاصی بودن که به علت سرپیچی از  دستور پزشک و عدم رعایت دوز و مدت زمان مصرف دچار وابستگی و اعتیاد شده اند.

مرکز ترک اعتیاد

اوردوز

اوردوز

اوردوز در اثر بیش مصرفی مواد مخدر و محرک اتفاق می افتد و از آنجایی که ریتالین نیز در دسته همین مواد قرار می گیرد احتمال اوردوز با آن بسیار بالا است و در زمان اوردوز تنها واکنش سریع و تماس با اورژانس نجات دهنده مصرف کننده است به همین جهت ضروری است تا با نشانه ها و علائم اوردوز این محرک آشنا باشید که این عوارض عبارتند از:

تعریق شدید

خشکی دهان

توهم و هذیان گویی

لرزش غیر طبیعی بدن

گشاد شدن مردمک چشم

استفراغ و حالت تهوع شدید

عدم آگاهی و فعالیت کم مغز

کلینیک ترک اعتیاد

ترک ریتالین

ترک ریتالین

از آنجایی که عمده تاثیر ریتالین بر روان مصرف کننده می باشد و مصرف آن وابستگی روانی شدیدی ایجاد می کند. ترک ریتالین نیازمند دریافت خدمات مشاوره ای ترک اعتیاد، روانشناسی و روانپزشکی می باشد که در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره، ترک ریتالین بصورت تخصصی زیر نظر بهترین درمانگرهای اعتیاد شامل تیم پزشکی، تیم روانشناسی با هدف آموزش بیمار جهت کنترل وسوسه و جلوگیری از لغزش دوباره و روانپزشک ترک اعتیاد با هدف کنترل علائم روانی بیمار انجام می شود تا علاوه بر درمان جسمانی، مشکلات روانی و روحی بیمار نیز درمان شود و با اصلاح چهارچوب های ذهنی خود بتواند یک زندگی بدون مصرف دوباره مواد مخدر را از سر بگیرد و تبدیل به یکی از اعضای عادی جامعه و خانواده شود.

جمع بندی نهایی

ریتالین محرک بسیار اعتیاد آوری است که کاربرد محدود پزشکی دارد اما سوء مصرف آن می تواند باعث وابستگی روانی و جسمانی شود که عوارض جبران ناپذیری برای مصرف کننده به همراه دارد و ترک ریتالین نیازمند دریافت خدمات روان درمانی می باشد.

درمان اعتیاد و سم زدایی ریتالین در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره توسط بهترین کادر روانپزشکی، متخصصین علوم اعصاب شناختی، پزشکان متخصص در رشته های قلب، عفونی و ریه، تیم روانشناسی، روان پرستار، پیراپزشک و پزشک عمومی و تیم پرستاری انجام می پذیرد و با استفاده از روش های نوین درمانی و امکانات بروز و پیشرفته نظیر بیوفیدبک، نوروفیدبک و آر تی ام اس ضامن حفظ سلامت بیماران و درمان بی بازگشت آنها باشیم. از ویژگی های دیگر کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره می توانیم به ارائه بهترین و سریعترین روش ترک اعتیاد و بخش بستری مجزا برای بانوان و آقایان، امکانات رفاهی، ورزشی، تفریحی، بیمارستانی و بخش ICU، ویزیت بالینی روزانه، خدمات درمانی شبانه روزی و پیگیری های بعد از درمان اشاره نمود که هدف اصلی ما رعایت منشور حقوق بیمار و خانواده آن می باشد تا با فراهم آوردن بهترین امکانات درمانی و رفاهی شرایط بی نظیری جهت درمان بیمار فراهم آوریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *