کراک
کراک چیست؟
17 دی 1399
کلینیک ترک اعتیاد
ریتالین چیست؟
17 دی 1399
نمایش همه
ماری جوانا
۳٫۳
(۳)

ماری جوانا چیست؟

ماری جوانا محرکی بسیار اعتیادآور است و قدرت اعتیادآوری بسیار بالایی دارد که متاسفانه این روزها مصرف آن در میان جوانان و نوجوانان شدت پیدا کرده است و بسیاری نیز پس از رویارویی با عوارض شدید مصرف این محرک تصمیم به ترک ماری جوانا گرفته اند.

تفاوت ماری جوانا با حشیش

حشیش و ماری جوانا هر دو از گیاه شاه دانه بدست می آیند و در طیف های رنگی مختلفی در بازار عرضه می شوند، اما اثرات مصرف و عوارض هرکدام متفاوت است و پروسه درمان و ترک حشیش متفاوت تر از ترک ماری جوانا می باشد. در اصل ماری جوانا که با نام های گراس، مری جین و علف نیز شناخته می شود از برگ ها و غنچه های گیاه شاه دانه تهیه می شود اما حشیش از ترشحات و صمغ جوانه ها و بخش های زیرین گیاه بدست می آید و ماده ای جامد شکل به رنگ قهوه ای می باشد.

انواع فراورده های کانابیس

تمامی ترکیبات خانواده گیاه کانابیس، روانگردان هستند و به همین منظور است که بر کارکرد مغز اختلالاتی ایجاد می کند و علت آن وجود ماده به نام THC که نام علمی آن تتراهیدروکانابیس می باشد. عملکرد THC بصورتی است که با اتصال به گیرنده های مغز باعث تحریک آنها شده و عملکرد طبیعی آنها را مختل می کند.

شدت تاثیرگذاری ماری جوانا

شدت تاثیرگذاری ماری جوانا به میزان وجود THC بستگی دارد و هرچه میزان این ماده بیشتر باشد تاثیرگذاری آن نیز بر مصرف کننده بیشتر است که در میان تمامی ترکیبات این خانواده روغن حشیش قوی ترین ترکیب موجود می باشد.

کلینیک طلوعی دوباره بهترین مرکز ترک ماری جوانا با کمک پزشکان متخصص در طول درمان کنار شماست.

شماره تماس: ۰۲۱۵۸۲۲۵

نحوه مصرف ماری جوانا

روش های مختلفی برای مصرف ماری جوانا وجود دارد اما متداول ترین روش، مصرف همانند سیگار می باشد که در این روش ماری جوانا را در سیگار خالی شده پر می کنند و یا از کاغذهای آماده استفاده می کنند. از دیگر روش های مصرف ماری جوانا می توانیم به استفاده از پیپ برای مصرف اشاره کنیم.

نحوه مصرف ماری جوانا

ماری جوانا چه مدت در بدن مصرف کننده باقی می ماند؟

THC موجود در ماری جوانا و حشیش خیلی سریع جذب بافت های چربی در قسمت های مختلف بدن می شود، به همین جهت دفع آن بسیار زمان بر است و وجود این ماده در طی آزمایشات نیز تا حدود ۱۰ روز مشخص می شود که این مدت برای مصرف کنندگان دائمی حدود ۲ الی ۴ هفته می باشد.

ماری جوانا چه مدت در بدن مصرف کننده باقی می ماند؟

دلایل مصرف ماری جوانا

بیشترین مصرف کنندگان این محرک جوانان و نوجوانان می باشند و از آنجایی که اطلاع کاملی از عوارض مصرف این محرک ندارند و فکر می کند که مصرف این محرک باعث اعتیاد نمی شود و آرام بخش است به دلیل فرار از تنهایی و مشکلات مختلف همچون درگیری های خانوادگی، مشکلات تحصیلی و … به مصرف این محرک روی می آورند.

آیا ماری جوانا اعتیاد آور است؟

متاسفانه یکی از باورها غلط در رابطه با مصرف ماری جوانا عدم اعتیادآوری این محرک به دلیل گیاهی بودن آن است اما باید بدانید که ماری جوانا محرکی بسیار اعتیادآور است و با اولین مصرف بیمار دچار اعتیاد می شود دیگر نمی تواند میل به مصرف خود را کنترل کند حتی اگر آگاه باشد که چه صدمات به زندگی شخصی او وارد شده است.

از دیگر دلایلی که باعث اعتیادآوری ماری جوانا می شود سرعت ایجاد تحمل بدن نسبت به آن است به این ترتیب که بیمار بعد از چند دفع مصرف برای کسب لذت باید میزان مصرف خود را افزایش دهد.

آیا ماری جوانا اعتیاد آور است؟

علائم و نشانه های مصرف ماری جوانا

نحوه تاثیر گذاری ماری جوانا در هر فرد متفاوت و وابسته به پارامترهای مختلفی است که برخی از آنها عبارتند از:

سابقه مصرف مواد مخدر یا محرک

انتظارات روانی مصرف کننده از مصرف

جالب است بدانید درصدی از مصرف کنندگان ممکن است بعد از مصرف هیچ احساس خاصی نداشته باشند و بعضی ممکن است احساس شادی زیادی کنند، مصرف این محرک ممکن است باعث گرسنگی و تشنگی بیش از حد افراد شود و برخی ممکن است دچار توهمات، پارانوئید و بدبینی شوند.

عوارض ماری جوانا

عوارض مصرف ماری جوانا

اما همانطور که پیش تر گفتیم مصرف این محرک عوارض روحی و جسمانی شدیدی دارد که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت اما باید بدایند هیچ گاه برای درمان دیر نیست و در هر مرحله ای از مصرف می توانید به مرکز ترک اعتیاد مراجعه نمایید و تحت نظر مجرب ترین درمانگران به درمان وابستگی خود بپردازید. اما علائم مصرف این محرک عبارتند از:

شادی غیرعادی و سرحالی

احساس کندی در گذر زمان

تورم و سرخی شدید چشم ها

مصرف ماری جوانا اثرات کوتاه مدت و بلند مدت بسیاری نیز برای مصرف کننده دارد که عدم توجه به آنها می تواند وضعیت سلامت فرد را مختل کند، بنابراین آشنایی با این اثرات بسیار با اهمیت است.

اثرات کوتاه مدت مصرف ماری جوانا

اثرات کوتاه مدت مصرف طی ۲ ساعت بعد از مصرف نمایان می شوند که برخی از مهمترین آنها عبارتند از:

اضطراب و کناره گیری

خشکی دهان و افزایش اشتها

اضطراب ممکن است بسیار شدید باشد و مصرف کننده برای پوشاندن علائم آن اقدام به کناره گیری از خانواده و دوستان کند این علائم زمانی شدیدتر و خطرناک تر می شوند که نحوه مصرف بصورت ترکیبی با سایر مخدرها و محرک ها مثل الکل باشد.

اثرات کوتاه مدت مصرف ماری جوانا

اثرات بلند مدت مصرف ماری جوانا

اثرات بلند مدت مصرف ماری جوانا طیف گسترده تری از بیمارها از سرطان تا مشکلات قلبی را در بر میگیرد که در ادامه به توضیح مفصل آنها می پردازیم.

دود حاصل از مصرف ماری جوانا باعث تحریک شدید حلق، بینی و ریه های مصرف کننده می شود که سرفه های مزمن مصرف کنندگان نیز به همین علت است و در موارد مصرف شدید بیمار همچنین اضافه وزن از دیگر اثرات بلند مدت مصرف می باشد که علت آن پرخوری ناشی از مصرف این محرک می باشد.

اما متاسفانه باید بدانید طی تحقیقات مشخص شده است که مصرف ماری جوانا باعث افزایش احتمال ابتلا به سرطان، مشکلات تنفسی و ضعف سیستم ایمنی نیز می شود که در ادامه به توضیح بیشتر این موارد خواهیم پرداخت.

سرطان

طبق تحقیقات آزمایشگاهی مشخص شده است که دود ماری جوانا بیش از نیکوتین سیگار و تنباکو سرطان زا است و مصرف ۵ عدد جویت (ماری جوانا پر شده در سیگار) معادل یک پاکت سیگار می باشد و به همین جهت احتمال ابتلا به سرطان های دهان و دندان، سرطان ریه و مجرای تنفسی را به حد قابل توجهی افزایش می دهد. همچنین احتمال ابتلا به سرطان های سر و گردن را تا ۳ برابر افزایش می دهد.

ریه و دستگاه تنفسی

عفونت های ریوی و ذات الریه از شایع ترین بیمارهای مصرف کنندگان این محرک می باشد همچنین مشکلات تنفسی مثل سرفه های دائم و خس خس تنفس نیز از اثرات بلند مدت مصرف می باشد.

گردش خون و قلب

احتمال حمله قلبی بعد از مصرف بیش از ۴ برابر افزایش پیدا می کند و علت آن افزایش فشارخون، ضربان قلب و کاهش میزان اکسیژن می باشد.

ضعف سیستم ایمنی

THC موجود در این محرک با آسیب به بخش هایی که وظیفه محافظت از بدن در برابر عفونت ها و بیمارها را دارند باعث ضعف سیستم ایمنی مصرف کننده می شود و این ضعف سیستم ایمنی می تواند باعث ابتلا به بیماری های عفونی مختلف باشد. اما عوارض این محرک به همین موارد خلاصه نمی شود چرا عمده تاثیرات آن بر مغز و سیستم عصبی مصرف کننده می باشد.

تاثیر ماری جوانا بر مغز

تاثیر ماری جوانا بر مغز

بعد از مصرف ماری جوانا، مواد شیمیایی موجود در آن به سرعت جذب رگ های خونی اطراف شش شده و خیلی سریع به کمک سیستم گردش خون به مغز مصرف کننده راه پیدا می کند و در سلول های گیرنده نیز که وظیفه آنها دریافت اطلاعات از بخش های مختلف مغز می باشد تغییراتی ایجاد می کند. از سوی دیگر وقتی که مصرف کننده اقدام به مصرف سنگین این محرک می کند بخش های مربوط به کنترل حافظه، توجه و یادگیری مغز نیز تحت تاثیر این ماری جوانا قرار می گیرد و کاربرد طبیعی خود را از دست می دهد در این میان نیز بیشترین آسیب مربوط هیپوکامپ می باشد که مسئول حافظه کوتاه مدت و انتقال اطلاعات به حافظه بلند مدت است  وتاثیر ماری جوانا بر مغز به حدی است که احتمال این که فرد دچار آلزایمر شود را زیاد می کند.

بیشتر بخوانید: آیا مصرف ماری جوانا باعث اختلال آلزایمر می شود؟

اثرات روانی و اجتماعی مصرف

همانطور که در بخش پیش توضیح دادیم، ماری جوانا صدمات مختلفی بر سیستم عصبی و روان مصرف کننده وارد می کند به همین جهت افسردگی، اضطراب شدید و نوسانات و اختلالات شخصیتی از عمده تاثیرات مصرف آن می باشد. همچنین با بررسی های تحقیقاتی مختلف مشخص شده است که مصرف این محرک علاوه بر تاثیراتی که بر زندگی بیمار دارد باعث تشدید عوارض و بیماری های قلبی نیز می شود.

اثرات روانی مصرف این محرک، بر توانایی یادگیری و خصوصا حافظه مصرف کننده صدمات مختلفی وارد می کند ضمن اینکه متاسفانه بیماران با مشکلات متعددی نیز در شرایط کاری و تحصیلی خود مواجه می شوند که متاسفانه در صورت عدم ترک و اقدام به درمان این مشکلات سالها ادامه پیدا می کند.

تاثیر ماری جوانا بر فعالیت های روزمره بیمار

از آنجایی که این محرک بصورت مستقیم بر عملکرد مغز و سیستم عصبی بیمار اثر می گذارد و فرایند طبیعی عملکرد آنها را مختل می کند و بر تمامی جوانب زندگی بیمار سایه می افکند و تمامی فعالیت های روزمره مصرف کننده را تحت تاثیر قرار می دهد که یکی از این فعالیت های رانندگی است.

اثرات مصرف بر رانندگی

رانندگی در زمان مصرف به علت عدم هوشیاری کافی، تمرکز و هماهنگی بین اعضای بدن همچنین کاهش سرعت عکس العمل به محرک هایی همچون علائم و صدا بسیار خطرناک است. از سوی دیگر مصرف کنندگان در تشخیص میزان فاصله نیز دچار ناتوانی می شوند.

تاثیر ماری جوانا بر باروری

ماری جوانا باعث کاهش اندازه و وزن بیضه ها شده و سبب تولید اسپرم می شود، در بانوان نیز مصرف آن می تواند باعث عدم تخمک گذاری و نقص مادرزادی در نوزاد گردد ضمن اینکه مطالعات نشان داده مصرف این محرک در زمان بارداری باعث بروز مشکلات رفتاری و ادراک دیداری و اختلال در گفتار مصرف کننده می شود. همچنین مصرف در دوران بارداری عوارض بلند مدتی برای جنین خواهد داشت که اختلال در حافظه و مهارت تصمیم گیری از مهمترین آنها است. این عوارض نیز با ترک ماری جوانا قابل درمان و بهبود هستند.

ماری جوانا زمینه ساز اعتیاد به سایر مواد اعتیادآور

طبق بررسی های انجام شده بسیاری از بیماران اعتیاد به مخدرهایی همچون تریاک یا هروئین در ابتدا مصرف کننده ماری جوانا و حشیش بوده اند همچنین خطر اعتیاد و وابستگی به کوکائین در مصرف کنندگان این محرک بسیار زیاد است.

پیشگیری از سوء مصرف ماری جوانا

نوجوانان و جوانان از اصلی ترین مصرف کنندگان ماری جوانا می باشند به همین جهت اصلی ترین نقش در پیشگیری از این اعتیاد به این محرک را خانواده ها بازی می کند. والدین باید با صحبت و آگاه کردن فرزندان خود از عوارض مصرف این محرک و برقراری ارتباط صمیمی و برگزاری تفریحات سالم دوستانه و خانوادگی اقدام به آگاهی و پیشگیری از سوء مصرف کنند.

بهترین شنونده احوالات فرزندانتان باشید

در رفتارها و عملکرد فرزندتان نظارت مستمر داشته باشید

سعی کنید با دوستان و خانواده، دوستان فرزندنتان آشنا شوید

به فرزندان مسئولیت پذیری و درس گرفتن از اشتباهات را آموزش دهید

فرزندانی که همواره صادق بوده اند حال دروغ می گویند

رفتارهای دم دمی مزاج از جوانان خوش برخورد

رفتارهای ناشایست از نوجوانان آگاه و خوب

ترک ماری جوانا

وابستگی و اعتیاد به ماری جوانا روانی و جسمانی است و درمان این وابستگی ها نیازمند دریافت خدمات مشاوره ای می باشد و باید حتما در کلینیک ترک اعتیاد انجام بگیرد و هرگونه ترک خودسرانه و خارج از نظارت پزشک ترک اعتیاد می تواند عوارض مخربی بر سلامت مصرف کننده داشته باشد. شما به راحتی می توانید درمان خود را در بهترین کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره زیر نظر پزشک متخصص شروع کنید.

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رای شما ثبت شود

میانگین آرا ۳٫۳ / ۵٫ شمارش آرا: ۳

رایی یافت نشد. اولین نفری باشید که رای میدهید.

دیدگاه ها بسته شده است