کلینیک ترک الکل
تاثیر مصرف الکل بر افزایش وزن
10 اردیبهشت 1400
کلینیک ترک اعتیاد
عوارض مصرف همزمان آلپرازولام و الکل
10 اردیبهشت 1400
نمایش همه
کلینیک ترک اعتیاد
۳٫۵
(۴)

اعتیاد به الکل و بی خوابی معمولاً به طور همزمان اتفاق می افتد، زیرا بسیاری از افرادی که با مشکلات خواب دست و پنجه نرم می کنند، به منظور ارتقا کیفیت خواب خود، به اشتباه به سوء مصرف الکل روی می آورند و برخی معتقدند که با نوشیدن الکل می توانند به بی خوابی کمک کنند، اما در واقع چنین نیست و مصرف الکل تنها باعث ایجاد اختلال در خواب می شود. به همین جهت و با توجه به اهمیت این موضوع تصمیم گرفتیم تا در این مقاله به بررسی رابطه بی خوابی و الکل بپردازیم.

حتما مطالعه کنید: الکل
بی خوابی و الکل

اعتیاد به الکل و بی خوابی

الکل و بی خوابی

اعتیاد به الکل و بی خوابی رابطه پیچیده ای دارند. بی خوابی نوعی اختلال است که مانع دستیابی به خواب آرام شبانه می شود. این به آن معنا است که بیماران مبتلا، خواب عمیق را تجربه نمی کنند، چندین بار در طول شب بیدار می شوند یا نمی توانند بخوابند. هر یک از این احتمالات به این معنی است که وقتی شخص از خواب بیدار می شود، احساس سرزندگی و آرامش نمی کند.

اگر بخواهیم بطور روزمره به این قضیه توجه کنیم، به نظر نمی رسد که چنین مسئله ای دشواری باشد، اما در دراز مدت، می تواند به روحیه، سطح انرژی، سلامت جسمی و روانی، عملکرد کاری و کیفیت زندگی فرد آسیب برساند.

اختلالات خواب و بی خوابی برای اکثر بیماران به راحتی قابل درمان است و مراجعه به کلینیک تنظیم خواب که یکی از خدمات ارائه شده در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره می باشد.

حتما مطالعه کنید: کلینیک تنظیم خواب
بی خوابی و الکل

آیا مصرف الکل باعث بی خوابی شود؟

آیا مصرف الکل باعث بی خوابی شود؟

برخی از افراد غالباً عصرها مقداری الکل می نوشند تا از شدت تنش روزانه خود بکاهند، کمی حال و هوای خود را عوض کنند، به آرامش برسند و برای خواب شبانه آماده شوند. بر خلاف اعتقادات برخی افراد مبنی بر تاثیر الکل بر داشتن خوابی راحت، مصرف الکل باعث ایجاد اختلال در خواب و موجب بی خوابی می شود.

نوشیدن الکل از طریق موارد زیر بر خواب تاثیر می گذارد:

جلوگیری از خواب عمیق و کامل

افزایش مدت زمان بیداری در طول شب

طولانی شدن مدت زمان به خواب رفتن

بی خوابی ناشی از مصرف الکل همیشه بلافاصله ایجاد نمی شود. برای برخی از افراد نوشیدن الکل قبل از خواب می تواند به بهتر خوابیدن آنها کمک کند. با این حال، مطالعاتی که در مورد بی خوابی ناشی از مصرف الکل انجام شده، نشان داده است که با نوشیدن الکل قبل از خواب، به مدت سه روز متوجه خواهیم شد که این فواید کاهش می یابد. حتی برای افرادی که اظهار می دارند نوشیدن الکل در شب، به خواب راحت آنها کمک می کند، تحقیقات نشان می دهد که با نوشیدن الکل قبل از خواب، کیفیت خواب آنها کاهش خواهد یافت.

تخمین زده شده است که ۳۳% از افراد عادی با بی خوابی زندگی می کنند در حالی که ۷۲ درصد از افرادی که مبتلا به اختلال مصرف الکل هستند، ممکن است بی خوابی داشته باشند. محققان دریافته اند که افراد مبتلا به بی خوابی، بیشتر از افرادی که گاهی اوقات اختلالات خواب را تجربه می‌کنند، گزارش می دهند که برای کمک به خواب بهتر، از الکل استفاده می‌کنند.

شاید سوالی که در ذهن شما پیش آید، این نباشد که آیا الکل می تواند باعث بی خوابی شود یا نه، اما سوال مهم تری که در واقع باید به آن پاسخ داده شود، این است که چگونه الکل باعث بی خوابی می شود؟

محققان دریافته اند که سوء مصرف الکل باعث اختلال در انتقال دهنده های عصبی یا مواد شیمیایی مغز که مسئولیت تنظیم خواب را بر عهده دارند، می شود. الکل باعث آرامش بیشتر در عضلات مجاری تنفسی بالایی می شود که احتمالاً باعث افزایش خروپف می شود در حالی که کیفیت خواب و مدت زمان خواب را کاهش می دهد. برای افرادی که مبتلا به اختلال همزمان دیگری مانند آپنه خواب هستند، این اثرات احتمالاً شدیدتر خواهد بود.

مرکز ترک الکل

مصرف بیش از حد الکل و بی خوابی

مصرف بیش از حد الکل و بی خوابی

افرادی که بیش از حد مشروبات الکلی مصرف می کنند میزان بی خوابی در آنها خصوصا زمانی که بی خوابی در آنها بعد از نوشیدن بیش از حد الکل ایجاد می شود، بسیار بالاتر است. مطالعاتی که در مورد مشروبات الکلی و بی خوابی انجام گرفته، نشان می دهد که افرادی که دو روز در هفته در نوشیدن الکل زیاده روی می‌کنند، ۸۴% بیشتر احتمال دارد که با بی خوابی دست و پنجه نرم کنند. همچنین علاوه بر مشکلات خواب و بی خوابی، سوء مصرف الکل باعث ایجاد وابستگی و اعتیاد نیز می شود که درمان و ترک الکل نیازمند بستری در مرکز ترک الکل طلوعی دوباره می باشد.

ترک الکل و بی خوابی

علاوه بر تجربه بی خوابی پس از مصرف الکل، قطع ناگهانی مصرف، پس از مصرف مداوم نیز باعث بی خوابی خواهد شد.بعد از ترک الکل، سه تغییر عمده مرتبط با خواب در بیمار ایجاد خواهد شد که عبارتند از:

افزایش مدت زمان بیداری در طول شب

کاهش مدت زمان خواب عمیق

کاهش مدت زمان خواب کامل

بی خوابی ناشی از ترک الکل به حدی متداول شده است که امروزه به عنوان یکی از معیارهای تشخیص ترک الکل شناخته می شود. بی خوابی ناشی از ترک الکل به طور کلی در ۶ تا ۱۲ ساعت اول پس از اجتناب از نوشیدن الکل شروع می شود. بی خوابی بعد از ترک، به احتمال زیاد تا پشت سر گذاشتن دوره اولیه پرهیز ادامه خواهد داشت.

یکی از مزایای درمان و ترک الکل بصورت بستری در بهترین مرکز ترک الکل طلوعی دوباره، درمان تحت نظر روانپزشک متخصص ترک الکل و تیم روانشناسی با مراقبت شبانه روزی پرستاران می باشد و درمان تحت نظر متخصصین باعث می شود تا بدون بروز هیچگونه مشکل خواب و یا عوارض بعد از ترک اقدام به درمان نمایید.

ترک الکل

درمان همزمان بی خوابی و ترک الکل

درمان همزمان بی خوابی و ترک الکل

برای اینکه درمان هر یک از این اختلالات، با موفقیت صورت پذیرد، باید بی خوابی و سوء مصرف الکل به طور همزمان با هم در کلینیک ترک الکل و روانپزشکی بررسی شوند. فردی که در مراحل بهبودی پس از ترک الکل به سر می برد، ممکن است به دلیل علائم ترک مرتبط با خواب، دچار تاخیر در درمان شود.

افزایش بی خوابی به فردی که در دوران نقاهت و بهبودی پس از ترک الکل به سر می برد و از روش درمان مناسبی استفاده نمی کند، آسیب می رساند که در این صورت ممکن است تنها راه حل بازگشت، مصرف الکل باشد. بی خوابی قابل درمان است و در صورت درمان مناسب، می تواند مانع از تاخیر و شکست در درمان فردی شود که در مرحله نقاهت و بهبودی پس از ترک به سر می برد.

سخن پایانی:

در این مقاله در خصوص رابطه بی خوابی و الکل صحبت کردیم و به پاسخ یک سوال مهم “آیا مصرف الکل باعث بی خوابی شود؟” پرداختیم. اما باید بدانید که اختلالات خواب و بی خوابی به سادگی با مراجعه به پزشک قابل درمانند و سوء مصرف الکل به منظور کنترل خواب نه تنها کمکی به شما نخواهد کرد، بلکه عوارض متعددی همچون اعتیاد و وابستگی را به همراه خواهد داشت. به همین جهت پیشنهاد می کنیم تا برای درمان بی خوابی به پزشک مراجعه نمایید. ترک الکل یکی از خدمات ارائه شده در مرکز ترک الکل طلوعی دوباره می باشد و جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص برنامه درمانی می توانید با مشاورین ما تماس بگیرید.

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رای شما ثبت شود

میانگین آرا ۳٫۵ / ۵٫ شمارش آرا: ۴

رایی یافت نشد. اولین نفری باشید که رای میدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.