کلینیک ترک اعتیاد
نحوه کمک به بیماران اعتیاد به هروئین
30 تیر 1400
کلینیک ترک اعتیاد
مصرف همزمان زولپیدم و الکل
30 تیر 1400
نمایش همه
کلینیک ترک اعتیاد

اوردوز با هروئین

۳٫۲
(۵)

هروئین، یک مخدر غیرقانونی کنترل شده با برنامه I است و در مقایسه با سایر مواد مخدر، احتمال اوردوز آن زیاد است. تقریباً یک سوم کل اوردوز مواد مخدر متعلق به هروئین است. هر بار که شخصی هروئین را از طریق تزریق، استنشاق و یا از طریق کشیدن سیگار مصرف می کند، احتمال اوردوز را افزایش می دهد. به همین جهت شناخت علائم و نشانه های اوردوز با این مخدر به منظور جستجوی درمان سریع و موثر و جلوگیری از عواقب زیانبار و کشنده آن بسیار مهم است.

کلینیک ترک اعتیاد

اوردوز هروئین

اوردوز هروئین چیست؟

اوردوز یک واقعیت تأسف آور است و از پیامدهای منفی مصرف مخدرهای افیونی مانند هروئین است. اوردوز معمولاً یکی از پیامدهای منفی مصرف اتفاقی یا غیر عمدی هروئین است، اما اوردوز، اشتباهی است که همیشه در حال وقوع است. در مطالعات اخیر، بیش از نیمی از مصرف کنندگان هروئین (۶۴%) به علت یک فوریت پزشکی که مستقیماً مربوط به مصرف مواد مخدر بوده است، در بیمارستان بستری شده اند و نیمی از آنها (۵۳٪) بدون مراجعه به موقع به منظور دریافت مراقبت های پزشکی، اوردوز کرده اند.

علائم اوردوز هروئین

زمانی که فرد بیش مصرفی را تجربه می کند، ممکن است تنفس و ضربان قلب او متوقف شود. چنین حالتی ممکن است ظرف چند دقیقه پس از مصرف روی دهد. کسانی که بیش از حد هروئین مصرف کرده اند، شدت و ضعف علائم آنها بسته به میزان مصرف بسیار متفاوت است اما برخی از متداول ترین علائم آن عبارتند از:

تشنج

تنفس آهسته و کم عمق

لب ها و ناخن های آبی

افرادی که هروئین مصرف می کنند بیشتر از افرادی که سایر مواد افیونی را مصرف می کنند، این علائم را تجربه خواهند کرد. از هر چهار نفری که هروٸین مصرف می کنند، یک نفر به دلیل مصرف این ماده مخدر به کما رفته است، در حالی که بطور کلی از هر ده مصرف کننده مواد مخدر، یک نفر ممکن است به کما رود. در خصوص بیش مصرفی باید بدانید که اوردوز ممکن است کشنده باشد به همین جهت اگر شک دارید که فردی اوردوز کرده است، ضروری است تا بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید.

اوردوز با هروئین

اوردوز با هروئین

با بیش مصرفی هروئین چه اتفاقی می افتد؟

کسانی که از اوردوز هروئین جان سالم به در برده اند، در صورت سوال در مورد تجربه آنها، ممکن است پاسخ های متفاوتی داشته باشند.

پاسخ های افراد مختلف بسته به نحوه بیش مصرفی آنها متفاوت است. اغلب، به دلیل اینکه هروئین خیلی سریع عمل می کند، فرد بلافاصله پس از مصرف دارو به طور ناگهانی بیهوش می شود. درد، یکی از شایع ترین علائم احتمالی مرتبط با بیش مصرفی است.

در زمان اوردوز چه اتفاقی می افتد؟

اگرچه هروئین ممکن است میزان بالایی از سرخوشی را ایجاد می کند، اما بطور همزمان بدن شما را به روش های دیگر تحت تأثیر قرار می دهد و سیستم تنفسی و سیستم عصبی مرکزی شما را تحت تأثیر قرار می دهد.

هروئین روی مغز استخوان که مسٸولیت نفس کشیدن در شما را بر عهده دارد، تاثیر می گذارد. این دارو با کاهش میزان اکسیژن و بالا بردن سطح دی اکسید کربن در خون، مانع از عملکرد مدولا، در نفس کشیدن شما می شود. سپس تنفس شما کند می شود و منجر به بیماری به نام کاهش تنفس، که ممکن است کشنده باشد، خواهد شد. در میان مصرف کنندگان هروئین که مورد بررسی قرار گرفته اند، ۴۱٪ گزارش داده اند که در دوره مصرف مواد مخدر دچار کاهش تنفس شده اند.

عواملی که ممکن است احتمال اوردوز هروئین را افزایش دهند عبارتند از:

مصرف مقدار زیاد و یا نامشخص هروئین

شروع مصرف مجدد هروئین پس از هوشیاری

اوردوز بیشتر در افرادی اتفاق می افتد که عود را تجربه کرده اند، زیرا تحمل قبلی خود را نسبت به این دارو از دست داده اند، اما ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد.

اوردوز با هروئین

اوردوز با هروئین

چه مقدار هروئین ممکن است باعث اوردوز شود؟

مرگ ناشی از اوردوز هروئین بسیار شایع است. میزان هروٸین مورد نیاز برای بیش مصرفی، امری از پیش تعیین شده نیست. عوامل زیادی در خصوص اوردوز هروٸین باید در نظر گرفته شود که عبارتند از:

سلامتی کلی شما

تعداد دفعات مصرف هروئین

میزان خطر هروئین به این بستگی دارد که مصرف کنندگان، با چه سرعتی تحمل و وابستگی نسبت به این ماده مخدر ایجاد می کنند. علاوه بر این، فقط با یک بار مصرف این ماده مخدر، جستجو برای مصرف دوز های بعدی در فرد تقویت خواهد شد. با هر بار مصرف، بدن به هروئین بیشتری نیاز دارد تا فرد به بالاترین میزان سرخوشی و لذت برسد. رسیدن به بالاترین میزان سرخوشی، احتمال اوردوز (مصرف بیش از حد) را افزایش خواهد داد.

نحوه جلوگیری از اوردوز هروئین

اگر از اطرافیان شما فردی هست که گمان می کنید با هروئین اوردوز کرده است، ابتدا باید با اورژانس تماس بگیرید و سپس تنفس را بررسی کنید. معمولا زمانی که فردی اوردوز می کند، ممکن است تنفس او متوقف شود، بنابراین اگر توانایی تنفس مصنوعی دهان به دهان را دارید، حتما این کار را انجام دهید.

درمان اوردوز هروئین مانند سایر مواد مخدر با داروی آنتی اوردوز، معروف به نالوکسان انجام می شود.

این ماده با نام تجاری نارکان نیز شناخته می شود، این آنتاگونیست اپیوئید در صورت اوردوز اورژانسی، از تاثیر هروئین بر سیستم عصبی جلوگیری می کند. با تجویز نالوکسان، قربانیان اوردوز ممکن است تا اندازه ای تحمل کنند و زنده بمانند تا به مراکز اورژانس برسند و متخصصان پزشکی بتوانند به آنها کمک کنند. اگر نالوکسان در دسترس شما است، حتما آن را به فرد بدهید. حدود ۵۶٪ از مصرف کنندگان هروئین که در گذشته و در زمان حال مورد بررسی قرار گرفتند، اوردوز کرده و با نالوکسان درمان تحت درمان قرار گرفتند تا علائم آنها معکوس شود و بتوانند از اوردوز جان سالم به در برند.

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رای شما ثبت شود

میانگین آرا ۳٫۲ / ۵٫ شمارش آرا: ۵

رایی یافت نشد. اولین نفری باشید که رای میدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.