کلینیک ترک اعتیاد
همه آنچه درباره مراکز ترک اعتیاد باید بدانید
16 دی 1399
فنتانیل
فنتانیل چیست؟
16 دی 1399
اکس

اکستازی

اکستازی چیست؟

اکستازی، روانگردانی است که ابتدا در سال ۱۹۱۲ توسط یک شرکت داروسازی آلمانی به منظور کنترل اشتها در بیماران اضافه وزن ساخته شد و بعدها از آن استفاده های محدودی به منظور درمان اختلالات روانی و عاطفی کردن اما با پیدا شدن عوارض مصرف این روانگردان مصرف آن متوقف و توسط دولت آمریکا ممنوع شد.

مصرف اکستازی عوارض جبران ناپذیری بر سلامت مصرف کننده دارد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم اما از آنجایی که اکس یک روانگردان است و تاثیرات مخربی بر سلامت روانی مصرف کننده وارد می کند به همین جهت ضروری است که در پروسه درمان توجه ویژه ای بر روان درمانی باشد. ترک اکس یکی از خدمات ارائه شده در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره می باشد که تمامی مراحل ترک و درمان تحت نظر مجرب ترین کادر درمانی با پرستاری شبانه روزی و نظارت تیم روانشناسی و روانپزشک انجام می گیرد و به بیماران این فرصت را می دهد تا علاوه بر درمان جسمانی به درمان وابستگی روانی خود بپردازند و بتوانند درمان و ترک بدون بازگشت داشته باشند.

حتما مطالعه کنید: ترک اکس

برخلاف ماری جوانا، حشیش یا نیکوتین که منشاء طبیعی دارند، اکستازی که به نام اکس یا MDMA نیز شناخته می شود روانگردانی شیمیایی و ساخته شده در آزمایشگاه می باشد و ترکیب مشخصی ندارد. اکستازی خالص پودری سفید با بوی کپک زدگی است اما به دلیل ساخت با ترکیبات مختلف با درصد خلوص متفاوتی به بازار عرضه می شود و ممکن است در رنگ های قرمز و قهوه ای نیز دیده شود.

متاسفانه سودجویان و تولید کنندگان مواد مخدر در ساخت اکستازی از ترکیبات شیمیایی مختلفی استفاده می شود که آمفتامین، کافئین، دکسترومتورفان و در موارد محدودی کوکائین استفاده می شود به همین جهت خلوص این ماده از آزمایشگاهی به آزمایشگاه دیگر متفاوت است.

توجه داشته باشید که ترک اکس باتوجه به وابستگی روانی ایجاد شده بر اثر مصرف این محرک نیاز به روان درمانی دارد به همین جهت یکی از خدمات ارائه شده در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره، ترک اکس تحت نظر مجرب ترین تیم روانشناسی و روانپزشک اعتیاد مطابق با آخرین متدهای درمانی می باشد.

اکس چگونه بدست می آید؟

اکستازی که نام علمی آن متیل دی اکسی مت آمفتامین می باشد، ترکیبی روانگردان با ساختاری بسیار شبیه به آمفتامین ها می باشد و همانطور که گفتیم ساخت آن در آزمایشگاه ها و بصورت مصنوعی است. اکستازی با نام هایی XTC، قرص شادی بخش یا اکستاسی و اکس در میان مصرف کنندگان شناخته می شود و انواع مختلفی دارد که شناخت آنها جهت تشخیص یا جلوگیری از اعتیاد بسیار با اهمیت است به همین جهت در ادامه به بررسی انواع اکستازی خواهیم پرداخت.

کلینیک ترک اعتیاد

انواع اکس

انواع اکستازی

اکس در فرم های مختلفی همچون قرص، کپسول، پودر های استنشاقی و برچسب های پوستی تولید و عرضه می شود که در شکل ها و رنگ طرح مختلف موجود می باشد و بسیاری از جوانان برای عدم بیان نام این روانگردان با توجه به طرح ها و رنگ های اکس، آن را به نام های فراری، میتسوبیشی و تویوتا، دلار، صلیب، گیشنیز، هپی یا سان نیز صدا می کنند. همانطور که اشاره کردیم اکستازی در طیف رنگی مختلفی از نخودی تا بنفش، قرمز و آبی ساخته عرضه می شود.

اکستازی در دو فرم E و X ساخته می شود که طی مطالعات مشخص شده فرم E آن در میان جوانان مخصوصا در کشور ما محبوب تر است.

باید بدانید میزان MDMA در هر قرص اکستازی بین ۹ الی ۱۲۰ میلی گرم و الباقی ترکیبات آن مواد شیمیایی و ناخالصی است که در ساخت اکس بکار می رود. پیش تر برخی از این ترکیبات شیمیایی را به شما معرفی کردیم اما برخی دیگر از این مواد عبارتند از افدرین، RMA، MDA و DXM که تحریک کننده سیستم عصبی می باشند و هرکدام به تنهایی می تواند عوارض بسیار شدیدی برای مصرف کننده به همراه داشته باشند.

مرکز ترک اعتیاد

اکستازی چگونه مصرف می بشود؟

اکستازی چگونه مصرف می شود؟

همانطور که در بخش انواع اکستازی گفتیم، این روانگردان در فرم های مختلفی تولید و عرضه می شود به همین جهت بسیاری ممکن است اکس در فرم قرص و یا کپسول را به روش بلع استفاده کنند و بسیاری از فرم پودری آن به روش استنشاقی استفاده می کند در موارد بسیار محدودی، مصرف این محرک به روش تدخینی یا تزریقی نیز دیده شده است.

متاسفانه بیشتر مصرف کنندگان اکس جوانان هستند و تحت تاثیر گروه دوستان اقدام به مصرف آن در مهمانی های شبانه می کنند اما اکس تنها زمینه ساز مصرف سایر مواداعتیاد آور نیز می باشد و بسیاری اقدام به مصرف ترکیبی آن با کوکائین، LSD، شیشه، ماری جوانا یا حشیش و حتی هروئین می کنند بنابراین اکستازی می تواند پلی باشد برای اعتیاد به سایر محرک ها و مخدرها.

آیا اکستازی اعتیادآور است؟

یکی از دلایل اعتیاد جوانان و نوجوانان می تواند عدم آگاهی کافی از عوارض مصرف یک محرک یا مخدر باشد این ناآگاهی باعث می شود تا تحت تاثیر تبلیغ سودجویان مبنی بر عدم اعتیادآوری این روانگردان اقدام به مصرف آن کنند اما باید بدانید اکستازی قدرت اعتیادآوری بالایی دارد و پس از دفعات اولیه مصرف وابستگی روانی و جسمانی شدیدی در بیمار ایجاد می کند.

اعتیاد به اکستازی علاوه بر وابستگی جسمانی، وابستگی روانی شدیدی نیز در مصرف کننده ایجاد می کند که علاوه بر اختلال بر عملکرد و زندگی روزمره مصرف کننده امکان قطع مصرف را نیز به بیمار نمی دهد به همین جهت ترک اکستازی باید تنها در کلینیک ترک اعتیاد چندوجهی همچون کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره انجام بگیرد تا بیمار بتواند با بهره گیری از خدمات مشاوره و روان درمانی اقدام به درمان صدمات روحی وارد شده بر اثر مصرف این محرک کند.

مصرف مداوم اکس می تواند باعث اعتیاد مصرف کننده به محرک های دیگری همچون ماری جوانا و حشیش شود که هر کدام عوارض مخرب خود را دارند.

مدت زمان ایجاد وابستگی به این روانگردان به پارامترهای مختلفی همچون ویژگی های شخصیتی و فیزیکی، ژنتیک و عوامل محیطی مثل محیط زندگی و گروه دوستان دارد. در خصوص اعتیادآوری محرک ها و مخدرها باید بدانید میزان اعتیادآوری محرک ها بسیار متفاوت است و شرایط فیزیکی بیمار نقش بسیار موثری در شدت اعتیادآوری دارد و علت آن نحوه پاسخ بدن به مواد اعتیادآور است.

مصرف اکس عوارض و اثرات بلند مدت و کوتاه مدت شدیدی برای مصرف کننده به همراه دارد که در ادامه به معرفی برخی از مهمترین آنها خواهیم پرداخت.

مرکز ترک اعتیاد

عوارض کوتاه مدت مصرف اکستازی

عوارض کوتاه مدت مصرف اکستازی

اثرات کوتاه مدت روحی و جسمانی مصرف اکس بین ۲۰ دقیقه الی نیم ساعت بعد از مصرف بروز می کنند که برخی از مهمترین آنها عبارتند از:

خارش و دانه های شبیه به جوش در سطح پوست

افزایش فشارخون و ضربان قلب و حمله قلبی

دندان قروچه و حرکت غیر ارادی فک

مشکلات دیداری، تاری و تیرگی دید

مشکلات گوارشی، تهوع و استفراغ

تعریق، رعشه، لرز و احساس سرما

حرکات تند و غیر معمول چشم ها

بی قراری و تنش عضلانی

بی اشتهایی

بی خوابی

از علائم و اثرات جسمانی مصرف اکستازی هستند اما این عوارض به همین موارد محدود نمی شود و طیف گسترده تری از علائم روانی مصرف کننده را تهدید می کند که اصلی ترین علائم آن عبارتند از:

وسوسه و تمایل شدید به مصرف مجدد

توهم های دیداری، شنوایی

اضطراب و بی قراری

اختلال در ادراکات

حملات عصبی

اختلال تمرکز و توجه

افسردگی و گم گشتگی

پارانویا، بدبینی و سوء ظن شدید

اختلالات خواب  و حملات وحشت زدگی

بیماری های روانی و جسمانی، حملات قلبی، ضعف و اختلالات توجه و تمرکز تنها بخشی از عوارض مصرف اکس می باشند که خود به تنهایی می تواند باعث بروز صدمات مختلف بر سلامت بیمار شود. در مقابل باید بدانید که هیچ گاه برای درمان دیر نیست و در هر زمانی با هر دوز مصرفی می توانید نسبت به ترک اکس اقدام نمایید. کافیست یک تصمیم جدی برای درمان بگیرید در ادامه راه مشاورین کار آزموده و کادر درمانی حرفه ای مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره همراه شما خواهند بود تا بتوانید در کمترین بازه زمانی سلامت کامل خود را بدست آورید.

از دیگر عوارض مصرف اکستازی می توانیم به مسمومیت دارویی اشاره کنیم که خود می تواند باعث ایست قلبی و مرگ بیمار شود.

اکستازی

عوارض بلند مدت مصرف اکستازی

عوارض بلند مدت مصرف اکستازی

انستیتو ملی سلامت روان با مطالعات فراوان در خصوص بیماران و مصرف کنندگان اکستازی به این نتیجه رسیدن که مصرف این محرک صدمات مختلفی بر مغز و قسمت های مربوط یادگیری، حافظه و هیجانات وارد می کند همچنین مصرف مکرر آن باعث ابتلا به بیماری هایی همچون افسردگی، اضطراب و اختلال حافظه و آلزایمر می شود.

از دیگر عوارض بلند مدت مصرف اکستازی می توانیم به موراد زیر اشاره کنیم:

جنون

توهم

ضعف سیستم ایمنی

افزایش آسیب پذیری در مقابل بیماری های عفونی

صدمات جبران ناپذیر بر ارگان های حیاتی همچون کلیه و کبد

کلینیک ترک اعتیاد

دلایل مصرف اکس

دلایل مصرف اکستازی

مشاورین و روانشناسان در سراسر جهان بر این باور عقیده دارند که اکثر مصرف کنندگان این محرک، جوانان محروم و افرادی هستند که دائما با تبعیض و تحقیر رو به رو هستند یا خانواده آنها سخت گیری بسیاری بر زندگی آنها می کنند و موقعیت شغلی مناسبی ندارند.

از آنجایی که سودجویان برای جلب نظر مصرف کنندگان به آن نام قرص شادی بخش داده اند افرادی که در زندگی خود زیاد احساس شادی و رضایت ندارند از دیگر مصرف کنندگان این محرک هستند و فکر می کنند با مصرف این محرک می تواند در زندگی لحظات شادی را تجربه کنند.

مصرف اکستازی با علائمی همراه است که با توجه به آنها می توان به مصرف این محرک توسط بیمار پی برد همچنین شناخت این علائم به خانواده ها کمک می کند تا در صورت بروز این علائم توسط نزدیکان به اعتیاد آنها پی برده و نسبت به درمان آنها اقدام نمایید.

مرکز ترک اعتیاد

تشخیص اعتیاد

نحوه تشخیص اعتیاد به اکستازی

اکستازی بعد از مصرف بسیار سریع وارد سیستم گردش خون مصرف کننده می شود و خود را از طریق خون به مغز می رساند و اثرات مخربی بر کارکرد سیستم عصبی مصرف کننده وارد می کند که در این میان تشدید حس بویایی و چشایی، افزایش هوشیاری و مهربانی بیش از حد از اصلی ترین نشانه های مصرف می باشند.

از دیگر علائم مصرف اکس می توانیم به کاهش اشتها و تاری دید و گشاد شدن مردمک حتی در محیط های تاریک اشاره کنیم، حرکات غیرعادی فک، قفل شدن دندان ها اشاره کنیم که شدت آن به عوامل زیر بستگی دارد:

دفعات مصرف

خلوص محرک

شرایط محیطی و انگیزه مصرف

شرایط و وضعیت روحی مصرف کننده

اثرات اولیه مصرف اکستازی توسط بیماران حدود ۶ ساعت در جسم و روان مصرف کننده باقی می ماند. رفتارهای غیرطبیعی، هم دلی و فعالیت بی وقفه بدون غذا و استراحت از نشانه های اولیه مصرف این محرک می باشد اما علائم و نشانه های دیگری نیز وجود دارد که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم:

سرخوشی و انرژی بسیار زیاد

صمیمت و ارتباط دوستانه با اطرافیان

افزایش اعتماد به نفس و بهبود روابط اجتماعی

عوارض و علائم مصرف اکستازی شامل طیف گسترده ای از بیماری های روحی می باشد به همین منظور در پروسه ترک اکستازی و درمان نیز باید به روان درمانی اهمیت ویژه ای شودذ که به همین منظور ترک اکستازی در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره به عنوان بهترین مرکز ترک اعتیاد تهران تحت نظر مجرب ترین درمانگران اعتیاد، تیم روانشناسی و روانپزشک ترک اعتیاد با پرستاری شبانه روزی انجام می گیرد.

بعد از مصرف این محرک قوی ممکن است احساسات مصرف کننده تشدید شود و واکنش بیشتری نسبت به محرک ها داشته باشد این واکنش ها می تواند دیداری و شنوایی مانند تقویت صدا و شدت رنگ ها باشد. در بسیاری دیگر از موارد بیماران دچار اضطراب، بی قراری، تعریق و لرز می شوند و سرگیجه و غش از دیگر عوارض مصرف این محرک است.

دهیدراته شدن از دیگر علائم جسمانی مصرف این محرک است که علت آن کاهش نیاز مصرف کننده به آب و غذا و افزایش انرژی و به دنبال آن افزایش فعالیت های جسمانی می باشد.

ثاتیر اکستازی بر مغز

طبق نظر و بررسی های متخصصین مشخص شده، مصرف اکستازی حتی برای مدتی کوتاه صدمات جبران ناپذیری و مخربی بر مغز مصرف کننده وارد می کند که عمده این عوارض بر نورون ها و انتقال دهنده های عصبی سروتونین می باشد و سروتونین نقش بسیار مهمی در کنترل حالات روحی بیمار دارد.

مرکز ترک اعتیاد

ترک اکس

ترک اکستازی

برای ترک اکستازی ضروری است که بیماران به مرکز ترک اعتیاد مراجعه نمایند چرا که هرگونه ترک خودسرانه و خود درمانی باعث بروز صدمات بیشتری به جسم و روان مصرف کننده می شود و نه تنها باعث درمان و ترک اعتیاد نمی شود، باعث بروز علائم ترک و محرومیت نیز می شود که برخی از متداول ترین علائم عبارتند از:

افسردگی

خستگی و بی خوابی

تحریک پذیری و اضطراب

پرخاشگری و نوسانات خلقی

کاهش اشتها و ضعف

پارانویا

توهم

همانطور که از موارد فوق مشخص می شود، عمده تاثیرات این محرک بعد از ترک بر روان مصرف کننده می باشد به همین منظور ترک اکستازی نیازمند دریافت خدمات مشاوره ای ترک اعتیاد، روانشناسی و روانپزشکی می باشد که در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره ترک اکستازی بصورت تخصصی زیر نظر بهترین درمانگرهای اعتیاد شامل تیم پزشکی جهت جلوگیری از عوارض ترک اکس، تیم روانشناسی با هدف آموزش بیمار جهت کنترل وسوسه و جلوگیری از لغزش دوباره و روانپزشک ترک اعتیاد با هدف کنترل علائم روانی بیمار انجام می شود تا علاوه بر درمان جسمانی، مشکلات روانی و روحی بیمار نیز درمان شود و با اصلاح چهارچوب های ذهنی خود بتواند یک زندگی بدون مصرف دوباره مواد مخدر را از سر بگیرد و تبدیل به یکی از اعضای عادی جامعه و خانواده شود.

مزیت کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره نسبت به سایر مراکز درمانی، پیگیری وضعیت بیمار بعد از ترخیص می باشد. بعد از ترخیص امکان ارائه مشاوره فردی به بیمار و خانواده آن توسط تیم روانشناسی، شرکت در کلاسهای گروه درمانی و ویزیت ماهانه بیمار توسط روانپزشک با هدف کنترل عوارض و مشکلات پس از ترک مصرف وجود دارد و مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره تا درمان کامل، کنار بیمار و خانواده آن خواهد بود.

جمع بندی نهایی

در طول مقاله به معرفی اکس و دلایل مصرف آن پرداختیم و متوجه شدیم اکستازی روانگردانی بسیار اعتیاد آور است و مصرف این روانگردان عوارض روحی و روانی متعددی برای مصرف کننده به همراه دارد که درمان این وابستگی های روانی و جسمانی نیازمند دریافت خدمات روان درمانی می باشد به همین جهت یکی از خدمات ارائه شده در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره، ترک اکس می باشد.

درمان اعتیاد و سم زدایی اکستازی در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره توسط بهترین کادر روانپزشکی، متخصصین علوم اعصاب شناختی، پزشکان متخصص در رشته های قلب، عفونی و ریه، تیم روانشناسی، روان پرستار، پیراپزشک و پزشک عمومی و تیم پرستاری انجام می پذیرد و با استفاده از روش های نوین درمانی و امکانات بروز و پیشرفته نظیر بیوفیدبک، نوروفیدبک و آر تی ام اس ضامن حفظ سلامت بیماران و درمان بی بازگشت آنها باشیم. از ویژگی های دیگر کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره می توانیم به ارائه بهترین و سریعترین روش ترک اعتیاد و بخش بستری مجزا برای بانوان و آقایان، امکانات رفاهی، ورزشی، تفریحی، بیمارستانی و بخش ICU، ویزیت بالینی روزانه، خدمات درمانی شبانه روزی و پیگیری های بعد از درمان اشاره نمود که هدف اصلی ما رعایت منشور حقوق بیمار و خانواده آن می باشد تا با فراهم آوردن بهترین امکانات درمانی و رفاهی شرایط بی نظیری جهت درمان بیمار فراهم آوریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *