کلینیک ترک اعتیاد
آبسه ناشی از تزریق هروئین
20 خرداد 1400
کلینیک ترک اعتیاد
عوارض مصرف همزمان ماری جوانا و الکل
20 خرداد 1400
نمایش همه
کلینیک ترک اعتیاد

تاثیر الکل بر کیسه صفرا

۴٫۳
(۸)

کیسه صفرا چیست؟

کیسه صفرا دقیقا در زیر کبد قرار دارد و اگر برای فرد مشکلی بوجود آید، معمولاً زیر دنده ها احساس درد خواهد کرد.

کیسه صفرا اندام کوچکی است که مسٸولیت ذخیره صفرا بر عهده آن است. صفرا ماده ای است که به شما کمک می کند تا چربی مصرف شده را تجزیه و هضم کنید. یکی از رایج ترین اختلالات کیسه صفرا، تشکیل سنگ صفرا است که از ترکیب کلسترول و صفرا که سخت شده است بوجود می آید. سایر اختلالات مرتبط با کیسه صفرا شامل سرطان و پانکراتیت می باشد. بعضی از انواع پانکراتیت زمانی اتفاق می افتد که سنگ های صفراوی از کیسه صفرا حرکت کرده و از رفتن آنزیم های لوزالمعده به روده کوچک ممانعت می کنند.

کیسه صفرا و الکل

به دلیل مجاورت کیسه صفرا به کبد، برخی از افراد از نحوه تاثیر الکل بر کیسه صفرا حیرت زده می شوند. همه ما میدانیم که الکل بر کبد تاثیر می گذارد، مصرف زیاد الکل می تواند کبد را با مشکلات و پیامدهای زیادی از خفیف گرفته تا شدید مواجه کند. با این وجود، برای مصرف الکل و سلامت کیسه صفرا رابطه مشخص و پایداری تعیین نشده است.

در حال حاضر، تحقیقات نشان می دهد که نوشیدن الکل در تشکیل سنگ صفرا هیچ نقشی ایفا نمی کند اما نوشیدن زیاد الکل با سایر اختلالات کیسه صفرا، از جمله سرطان کیسه صفرا ارتباط تنگاتنگی دارد.

مرکز ترک اعتیاد

تاثیر الکل بر کیسه صفرا

رابطه سوء مصرف الکل و سنگ کیسه صفرا

اگرچه الکل به طور مستقیم باعث ایجاد سنگ صفرا نمی شود، اما نوشیدن زیاد الکل می تواند به طور غیرمستقیم به تشدید علایم این بیماری کمک کند. یکی از روش های غیر مستقیم در تولید سنگ صفرا، از طریق سیروز کبدی که یک بیماری خطرناک کبدی است که با نوشیدن زیاد الکل در ارتباط است. حدود یک سوم از افراد مبتلا به سیروز، دچار سنگ کیسه صفرا می شوند که اغلب به دلیل عوارض ناشی از سیروز کبدی است. نکته دیگری که باید در مورد الکل و بیماری های کیسه صفرا مورد توجه قرار گیرد این است که اگر در اثر سنگ کیسه صفرا، به التهاب حاد لوزالمعده مبتلا شده اید، نوشیدن الکل ممکن است مشکل شما را بدتر کند.

اگر به اختلالات کیسه صفرا مبتلا هستید، بطور معمول بهتر است از مصرف الکل یا نوشیدنی ​​خودداری کنید. اگر الکل موجب تشکیل سنگ صفرا نمی شود، پس چه عواملی باعث ایجاد آن می شوند؟

تعدادی از عواملی که در تشکیل سنگ کیسه صفرا نقش دارند، عبارتند از:

وجود بیلی روبین بیش از حد در صفرا

میزان کم نمک های صفراوی در صفرا

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رای شما ثبت شود

میانگین آرا ۴٫۳ / ۵٫ شمارش آرا: ۸

رایی یافت نشد. اولین نفری باشید که رای میدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.