کلینیک ترک اعتیاد
هروئین و اختلال اضطراب
13 تیر 1400
کلینیک ترک اعتیاد
تاثیر هروئین بر جامعه
13 تیر 1400
نمایش همه
کلینیک ترک اعتیاد

تاثیر هروئین بر قلب

۰
(۰)

کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره، مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره: سوء مصرف هروئین، عوارض روانی و جسمانی متعددی برای مصرف کننده به همراه دارد اما متاسفانه، با وجود نقش مهم قلب، مصرف مواد مخدر از جمله هروئین ممکن است باعث آسیب رسانی به سیستم قلبی عروقی شوند که در این مقاله به بررسی تاثیر هروئین بر قلب خواهیم پرداخت.

هروئین یک مخدر به شدت اعتیاد آور است و برای سلامتی افرادی که مبتلا به سوء مصرف آن هستند، زیان آور است. تمام قسمت های بدن فرد تحت تأثیر مصرف هروئین قرار می گیرد. خطر تجربه عوارض جانبی جدی و پیامدهای ناخوشایند، مدت زمان مصرف این ماده مخدر را طولانی تر می کند و ترک هروئین، نیازمند دریافت خدمات روان درمانی در کنار درمان جسمانی در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره به عنوان بهترین مرکز ترک اعتیاد تهران می باشد.

حتما مطالعه کنید: ترک هروئین

هروئین چه کاری انجام می دهد؟

هروئین یک ماده مخدر است که به چندین روش مختلف از جمله سیگار کشیدن، استنشاق کردن و تزریق مصرف شود. هروئین یک ماده مخدر جدید نیست و در اواخر دهه ۱۸۰۰، دارویی بدون نسخه بود که حتی به کودکان در بازار عرضه می شد. اگرچه مدت طولانی است که هروئین به دلیل خاصیت بسیار اعتیاد آور آن مورد سوء مصرف قرار می گیرد، محبوبیت آن به عنوان یک ماده مخدر تفریحی در دهه های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ شیوع بیشتری پیدا کرد. از آغاز دهه ۲۰۱۰، سوء مصرف هروئین شیوع بیشتری پیدا کرده و اکنون سراسر جهان را تحت تاثیر قرار داده است، از شهرهای بزرگ گرفته تا مناطق کوچک و روستایی.

زمانی که فردی هروئین مصرف می کند، این ماده مخدر به گیرنده های مواد مخدر در مغز او متصل می شود و مغز او را سرشار از دوپامین می کند. دوپامین احساس سرخوشی را در فرد ایجاد می کند و پس از آن، یک دوره آرامش عمیق برای او فراهم می کند. هروئین، علاوه بر اینکه سرخوشی زیادی ایجاد می کند، عوارض جانبی خطرناک و حتی کشنده ای دارد.

برخی از عوارض جانبی رایج مصرف هروئین و سایر مواد افیونی شامل یبوست، ایجاد اختلالات روانی مختلف، احتباس ادرار، تصادفات است و همچنین احتمال اوردوز (مصرف بیش از حد) نیز وجود دارد.

تاثیر هروئین بر قلب

تاثیر هروئین بر قلب

تاثیر هروئین بر قلب

قلب و رگ های خونی قسمتی از سیستم قلبی عروقی هستند که وظیفه اصلی آنها، انتقال اکسیژن و مواد مغذی، تنظیم دمای بدن و محافظت از فرد در برابر عفونت می باشد. متاسفانه، مصرف هروئین بر سلامت قلب تاثیر می گذارد و سیستم قلبی عروقی را دچار اختلال خواهد کرد.

زمانی که فردی هروئین مصرف می کند، یک سری مواد شیمیایی آزاد می کند که باعث ایجاد سرخوشی در او می شود. با این حال، طبق آرشیو طب داخلی، محققان دریافته اند افرادی که مواد مخدر مصرف می کنند، در مقایسه با افرادی که مواد مخدر مصرف نمی کنند، دو برابر بیشتر دچار حمله قلبی می شوند.

هروئین حاوی آلاینده ها و سمومی است که قصد ورود به جریان خون را ندارند. زمانی که فرد این مواد را تزریق می کند، رگ ها و جریان خون در سیستم قلبی عروقی وی مسدود خواهد شد.

مصرف کنندگان هروئین، به ویژه کسانی که به مدت طولانی هروٸین مصرف می کنند، بیماری ها و پیامدهای مشابهی را نیز تجربه می کنند. این واکنش به این دلیل است که مصرف این ماده مخدر باعث ایجاد اختلال در عملکرد نواحی اطراف قلب می شود که منجر به نارسایی قلبی و سایر موارد می شود. افرادی که هروئین مصرف می کنند و سابقه خانوادگی بیماری قلبی دارند، بیشتر در معرض ابتلا به چنین مواردی قرار دارند.

تاثیر هروئین بر قلب

تاثیر هروئین بر قلب

سایر روش های تاثیر هروئین بر قلب عبارتند از:

هروئین ممکن است منجر به ایجاد اختلالاتی در عملکرد قلب شود.

افرادی که مواد مخدر مصرف می کنند ممکن است در انقباض قلب دچار مشکل شوند، به خصوص اگر مواد مخدر را با بنزودیازپین هایی مانند آلپرازولام ترکیب کنند. ترکیب مواد مخدر و بنزودیازپین ها ممکن است منجر به نارسایی قلبی در افرادی شود که مشکلات اساسی قلبی دارند. برادی کاردی (تپش کند قلب) اصطلاح پزشکی برای کاهش ضربان قلب است.

تجربه آن برای مصرف کنندگان مواد افیونی نسبتاً رایج است. زمانی که فردی به برادی کاردی مبتلا می شود، این امر ممکن است منجر به ناتوانی فرد در انجام فعالیت بدنی شود زیرا ضربان قلب این توانایی را ندارد که در صورت نیاز با ورزش افزایش یابد. وازودیلاسیون به اتساع (گشاد شدن) رگ های خونی گفته می شود که ممکن است موجب فشار خون پایین و افت ناگهانی فشار خون شود. گشاد شدن عروق با استفاده از مواد افیونی رخ می دهد.

اندوکاردیت (التهاب پوشش داخلی قلب) عفونی، یک عفونت دریچه قلب و سایر ساختارهای قلب است که ممکن است کشنده باشد و در سال های اخیر، تعداد زیادی از جوانان را درگیر کرده است. اعتقاد بر این است که در نتیجه مصرف وریدی مواد مخدر چنین شرایطی به وجود می آید. حتی افرادی که از این شرایط خطرناک جان سالم به در می برند، با بیماری های قلبی مزمن زندگی خود را سپری خواهند کرد.

سخن پایانی

مواد مخدر از جمله هروئین ممکن است تاثیرات مخربی بر تمام جنبه های زندگی فرد، از جمله قلب و سلامت جسمی وی و حتی روابط، مسائل مالی و موارد دیگر داشته باشند و تنها رویکرد مناسب جهت مقابله با این عوارض ترک هروئین، تحت نظر روانپزشک متخصص ترک اعتیاد و تیم روانشناسی در کلینیک ترک اعتیاد شبانه روزی طلوعی دوباره می باشد که بیماران این امکان را می دهد تا علاوه بر درمان اعتیاد خود به بهبود مشکلات روانی و جسمانی ناشی از سوء مصرف این مخدر بپردازند.

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رای شما ثبت شود

میانگین آرا ۰ / ۵٫ شمارش آرا: ۰

رایی یافت نشد. اولین نفری باشید که رای میدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.