کلینیک ترک اعتیاد
زولپیدم چیست؟
14 اسفند 1399
برای ترک اعتیاد چه بخوریم؟
در زمان ترک اعتیاد چه غذایی بخوریم؟
14 اسفند 1399
نمایش همه

ترک گل چند روز طول می کشد؟

کلینیک ترک اعتیاد

گل از مشتقات گیاه شاهدانه و از خانواده کانابیس ها می باشد. گل محرکی بسیار اعتیادآور با نیمه عمر بین ۲ الی ۶ ساعت می باشد که سوء مصرف آن عوارض روحی و جسمانی متعددی برای مصرف کننده به همراه دارد. مکانیزم عملکرد گل، همچون ماری جوانا تاثیر مستقیم بر سیستم عصبی مصرف کننده می باشد به همین جهت وابستگی به این محرک بیش از جنبه جسمانی، جنبه روانی دارد.

کلینیک ترک اعتیاد

ترک گل چند روز طول می کشد؟

بهترین و سریعترین روش ترک گل

بهترین روش ترک گل، درمان جسمانی و روان درمانی (شامل مشاوره روانشناسی و روانپزشکی) می باشد. درمان جسمانی و سم زدایی گل زیر نظر روانپزشک انجام می گیرد. در حین سم زدایی گل، برنامه درمانی روانشناس جهت شناسایی علل تمایل بیمار به ماده مخدر گل و آموزش تکنیک های کنترل وسوسه جهت جلوگیری از بازگشت دوباره بیمار به مصرف گل، آغاز می شود. همچنین اضطراب و استرس حین ترک بیمار با حضور در کلاس های گروه درمانی و گرفتن مشاوره فردی روزانه از روانشناس بر طرف می گردد.

مراحل مختلف ترک گل

مبارزه با وسوسه مصرف گل

اولین قدم برای ترک اعتیاد به گل مقابله با مصرف آن می باشد. هنگامی که شما دچار وسوسه برای مصرف آن شدید خود را با کاری مشغول کرده و از روش های روان درمانی جهت مقابله با وسوسه استفاده کنید. روانشناسان کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره، جلسات مشاوره ای فردی و گروهی را برگزار می کند و در این جلسات روش های مقابله با وسوسه مصرف مجدد را برای بیماران بیان می کنند.

تغییر عادات روزانه

تی اچ سی ماده ای بسیار موثر در گیاه شاهدانه است که باعث ایجاد حالات سرخوشی در فرد می شود و فکر افراد را از مشکلات دور می کند و همین امر موجب می گردد که فرد عوارض آن را در نظر نگرفته و مجدد به مصرف آن روی بیاورد. برای این که وسوسه مصرف گل را کاهش دهید باید در برنامه های روزانه روش هایی را برای ایجاد شادی و نشاط تعیین کرده تا میل مصرف گل را از خود دور کنید.

مرکز ترک اعتیاد

گل چیست؟

ماده مخدر گل چیست؟

گل محرکی بسیار اعتیاد آور و از مشتقات ماری جوانا که خود از گیاه شاهدانه بدست می آید است و ترکیبات آن، مغز و بدن مصرف کننده را تحت تأثیر قرار می دهد. ماده اصلی روانگردان گل THC است که با اثرگذاری بر بخشی از مغز که وظیفه پاسخ دهی به لذت و ترشح دوپامین را دارد سبب ایجاد احساس سرخوشی و آرامش در مصرف کننده می شود.

کلینیک ترک اعتیاد

عوارض مصرف گل

عوارض مصرف گل

عوارض مصرف این محرک بصورت کوتاه مدت و بلند مدت می باشد و طیف گسترده ای از بیماری های روحی و روانی را در تشکیل می دهد که در ادامه به معرفی برخی از شایع ترین آنها خواهیم پرداخت.

  • عوارض کوتاه مدت مصرف گل

پریشانی، آشفتگی، وحشت و اظطراب شدید

خشکی دهان

اختلال در تکلم

هذیان و یاوه گویی

اختلال تمرکز و حافظه

اضطراب، توهم و مشکلات تنفسی، بخشی از عوارض مصرف این محرک می باشد که به تنهایی می توانند زندگی فرد را مختل کنند، به همین جهت تنها راه مقابله و جلوگیری از عدم بروز این علائم ترک گل در مرکز ترک اعتیاد شبانه روزی طلوعی دوباره می باشد.

  • عوارض بلند مدت مصرف گل

مصرف این محرک عوارض بلند مدتی همچون جنون و افسردگی به همراه خواهد داشت که شامل موارد زیر می باشد:

تشدید علائم جنون

از آنجایی که اثرگذاری این محرک، مستقیما بر مغز و سیستم عصبی مصرف کننده می باشد ضروری است تا بیماران دارای اختلالات عصبی، از مصرف این محرک پرهیز کنند چرا که مصرف آن باعث تشدید علائم بیماری خصوصا در بیماران اختلالات دوقطبی خواهد شد.

کلینیک ترک اعتیاد

افسردگی

افسردگی

افسردگی یکی از اصلی ترین، عوارض بلند مدت مصرف گل می باشد که درمان آن، نیازمند دریافت مشاوره روانشناسی می باشد و به همین جهت ترک گل در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره، تحت نظر روانپزشک متخصص درمان اعتیاد و تیم روانشناسی انجام می شود و به بیماران این فرصت را می دهد تا علاوه بر ترک جسمانی به درمان بیماری های روحی خود نیز بپردازند.

مصرف گل می تواند حواس و قضاوت مصرف کننده را تحت تاثیر قرار دهد. این تأثیرات ممکن است بسته به مواردی از جمله قدرتمند بودن محرک مصرفی، نحوه مصرف و سابقه مصرف گذشته، متفاوت باشد که افزایش قدرت حواس که باعث می شود رنگ ها روشن تر و صداها بلندتر به نظر برسند و عدم درک گذر زمان را برای مصرف کننده پدید آورد.

مشکلات و بیماری های ریوی

دود حاصل از مصرف این محرک می تواند ریه های مصرف کننده را ملتهب و تحریک کند و مصرف مکرر آن، می تواند باعث سرفه مداوم با مخاط رنگی یا حتی عفونت ریوی شود.

کلینیک ترک اعتیاد

عوارص مصرف گل در زمان بارداری

عوارض مصرف گل در زمان بارداری

مصرف گل در زمان بارداری می تواند عوارض و صدمات مختلفی همچون زایمان زودرس، به دنیا آمدن نوزاد مرده، اشکال در رشد جنین به همراه داشته باشد و سلامت مادر و جنین را به خطر بیندازد.

کلینیک ترک اعتیاد

آیا گل اعتیاد آور است؟

آیا گل اعتیاد آور است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله، گل محرکی با قدرت اعتیادآوری بالا می باشد و طی تحقیقات متعدد مشخص شده است بسیاری از مصرف کنندگان در دفعات اول مصرف، نسبت به این محرک وابستگی پیدا می کنند و متاسفانه باید بدانید که بر طبق آمار های ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور، پس از حشیش، گل پر مصرف ترین محرک در کشور می باشد و عمده مصرف کنندگان آن جوانان با رده سنی ۱۵ الی ۳۰ سال هستند.

علائم و نشانه های مصرف گل

سردرد و سرگیجه

خستگی دائم

تحریک پذیری

حالت تهوع

اعتیاد و وابستگی به گل، می تواند بر انگیزه یا تصمیمات مصرف کننده تأثیر منفی بگذارد و باعث از بین رفتن علاقه به فعالیت های اجتماعی و تفریحی شود که زمانی از آن ها لذت می برده.

مشکل در برقراری رابطه

بیماران اعتیاد به این محرک، در روابط دوستی، خانوادگی یا روابط عاشقانه خود تلاش کمتری می کنید که این، یکی دیگر از نشانه های اعتیاد است.

عدم اختیار در کنترل مصرف

بیماران وابسته به محرک گل، حتی در صورت مشاهده اثرات سو، مانند مشکل در انجام مسئولیت ها، قادر به ترک و کنترل میزان مصرف خود نیستند.

کلینیک ترک اعتیاد

تفاوت ماری جوانا و گل

تفاوت ماری جوانا و گل

ماری جوانا، جوانه و برگ خشک شده گیاه CANNABIS می باشد و گل از اصلی ترین مشتقات آن می باشد و همانند ماری جوانا به روش های مختلفی همچون، پیچیدن در کاغذ مخصوص و مصرف همچون سیگار، بلع و یا استفاده از پیپ برای دود کردن آن مصرف می شود که از مصرف آن بوی تند و ترشی ایجاد می شود که اثر گذاری این محرک بسته به نوع مصرف متفاوت و به شرح زیر می باشد:

در روش مصرف بصورت سیگار، THC به سرعت وارد جریان خون می شود و چند دقیقه بعد از مصرف به بالاترین سطح خود می رسد.

در روش مصرف بصور ت خوراکی، سطح THC معمولاً در حدود ۳۰ دقیقه به اوج خود می رسد و اثرات آن ممکن است طی ۱-۳ ساعت از بین برود اما ساعت های زیادی طول می کشد تا مصرف کننده کاملا هوشیار شود.

گل چند روز در بدن می ماند؟

مدت زمان باقی ماندن گل در اجزای بدن متفاوت است و در ادامه به آن می پردازیم:

• مدت زمان باقی ماندن گل در ادرار

مدت زمان باقی ماندن THC در ادرار افرادی که برای بار نخست گل مصرف کرده اند ۲ روز می باشد. مدت زمان ماندگاری thc در افرادی که مدت طولانی گل مصرف می کنند تا ۴ هفته افزایش می یابد.

• مدت زمان باقی ماندن گل در سلول‌های چربی

THC-COOH یکی از فراورده‌های جانبی THC می باشد که در آزمایش ادرار اندازه‌گیری می‌شود. این ترکیب می‌تواند هفته‌ها در چربی بدن ذخیره شود. THC بعد از ذخیره شدن در بافت های چربی بدن در خون پخش می شوند.

• مدت زمان باقی ماندن گل در خون

THC با توجه به میزان مصرف، مدت زمان مصرف ۲ تا ۷ روز در جریان خون باقی می‌ماند و از طریق آزمایش خون قابل نشخیص می باشد.

• مدت زمان باقی ماندن گل در مو

تست های مو THC را تا ۹۰ روز پس از مصرف گل تشخیص می دهند.

کلینیک ترک اعتیاد

ترک گل در منزل

ترک گل در منزل

از آنجایی که گل، منشاء گیاهی دارد بسیاری بر این باورند که به تنهایی و در خانه می توانند اقدام به ترک و درمان وابستگی خود کنند اما باید بدانید که ترک خودسرانه و خود درمانی نه تنها هیچ کمکی به مصرف کنندگان نخواهد کرد و بلکه باعث بروز علائم ترک و محرومیت در مصرف کننده خواهد شد که مقابله و کاهش این علائم، خود یکی از اصلی ترین دلایل بازگشت به اعتیاد و مصرف مجدد می باشد. در ادامه به معرفی برخی از متداول ترین علائم ترک گل خواهیم پرداخت که این علائم باید در مرکز درمانی و زیر نظر روانپزشک ترک گل کنترل شود. به همین دلیل اعلام می کنیم ترک گل در منزل غیر اصولی و سبب ایجاد صدمات جسمانی و روانی به مصرف کننده می شود.

علائم ترک گل

اضطراب و افسردگی

بی قراری و اختلالات عصبی

عدم کنترل رفتار و نوسانات خلقی

تصمیم به ترک گل

از نحوه تاثیر مخدر گل بر خودتان اطلاعات بیشتری کسب کنید. مصرف مخدر گل ممکن است باعث عدم ابتکار عمل یا تنبلی، عدم تمایل به شرکت در بسیاری از موقعیت‌ های اجتماعی شود (به‌ ویژه زمانی که فرد قرار است با افرادی که ماده مخدر گل مصرف نمی کنند ارتباط برقرار کند). تمام این دلایل باعث می شود که تعداد افرادی که تصمیم به ترک مصرف مخدر گل می گیرند به تدریج در حال افزایش است. چه تغییری در شما ایجاد کرده است؟

اعتیاد نه تنها سلامت جسمی فرد را به خطر می اندازد، بلکه ممکن است در صورتی که فرد دارای استعداد ژنتیکی باشد، او را مستعد ابتلا به اختلالات روانی مانند اسکیزوفرنی کند. مصرف مخدر گل، باعث افزایش ترشح سروتونین در بدن می شود که یک ماده شیمیایی است که در مغز تولید می شود و باعث ایجاد احساس لذت خواهد شد. متاسفانه، هر چه مدت زمان مصرف گل طولانی تر باشد، سروتونین کمتر و کمتری تولید می‌شود، کمتر احساس رضایت خواهید کرد و هوس بیشتری برای شما باقی خواهد ماند.

ترک گل

ترک گل

محرک های خود را کشف کنید

هرچه با محرک ها و عوامل وسوسه انگیز خود بیشتر آشنا شوید، ترک آن آسان‌ تر خواهد بود. هنگامی که عوامل وسوسه انگیز خود را برای مصرف یا کشیدن مخدر گل کشف کردید، متوجه خواهید شد که چه چیزی ممکن است شما را ترغیب به ترک مصرف مخدر گل کند. اهداف مرتبط را در نظر بگیرید. چیزی که به شما انگیزه می دهد تا این عادت را ترک کنید. این اهداف ممکن است هر چیزی باشد، مانند درخواست برای شرکت در یک کلاس هنری یا مراقبت بهتر از خانواده از طریق ثبت نام در باشگاه های ورزشی مختلف، اگر می‌ خواهید کشیدن و مصرف مخدر گل را ترک کنید، بسیار مهم است که از شناسایی محرک‌ های خود مطمئن باشید. هرچه بهتر بتوانید این عوامل وسوسه انگیز را شناسایی کنید، شانس موفقیت بیشتری خواهید داشت.

یک بهانه ساده بیاورید، مانند “نه، من در تلاش برای ترک گل هستم”.

هیچ چیز یا هیچ کس دیگری را سرزنش نکنید. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که از سرزنش کردن مواد مخدر، افراد دیگر یا وضعیت زندگی خود اجتناب کنید. برای موفقیت در ترک گل، باید سعی کنید مسئولیت اعمال خود، خواه مثبت و خواه منفی را بر عهده بگیرید.

این امر به شما در فرآیند ترک گل کمک بسیار بزرگی خواهد کرد، زیرا زمانی که اوضاع آنطور که تصور می‌ کردید پیش نمی‌ رود، احتمالاً خودتان را برای پشت سر گذاشتن موفقیت آمیز مراحل ترک تحسین خواهید کرد و تلاش بیشتری به کار خواهید برد. سرزنش دیگران تنها در مواقعی که کارها دشوار است به شما “آرامش” می دهد و احتمال اینکه دوباره به مصرف مخدر گل روی آورید را افزایش می دهد. حتی اگر اولین قدم برای ترک مخدر گل، صادق بودن با خودتان است، نیازی نیست تمام مراحل را به تنهایی سپری کنید. برخی از تکنیک‌ ها، به‌ ویژه کمک‌ های روان‌ شناختی، به تلاش‌های شما کمک شایانی خواهند کرد.

عوارض مصرف گل

عوارض مصرف گل

با عوارض مصرف گل آشنا شوید

گل، عوارض جانبی شدیدی دارد که ممکن است برای مدت طولانی همراه مصرف کننده باقی بماند. دانستن اینکه با ادامه روند مصرف مخدر گل چه اتفاقی ممکن است برای شما بیفتد، به قاطعیت شما در تصمیم گیری کمک بزرگی خواهد کرد. در اینجا چند نمونه عوارض وجود دارد که ممکن است پس از اعتیاد طولانی مدت به مخدر گل، با آن مواجه شوید:

عدم هماهنگی در اندام های حسی

افزایش ضربان قلب

نوسانات خلقی

تحریک پذیری

عوامل وسوسه انگیز را از زندگی خود حذف کنید

برای انجام این کار، باید از شر هر چیزی که شما را به یاد ماری جوانا می اندازد خلاص شوید.

لوازم، پوستر، موسیقی، فیلم و غیره. حذف عوامل وسوسه انگیز، گام بسیار مهمی است زیرا حتی اگر فکر می کنید مشکل شما حل شده است و موارد ذکر شده در بالا را صرفاً به عنوان سوغاتی و یادگاری از طرف دوستان نگه داشته اید، احتمال اینکه وسوسه شوید و دوباره به مصرف مخدر گل روی آورید زیاد است. یک کیک خوشمزه را تصور کنید در حالی که می دانید هرگز نباید دوباره آن را بخورید، اما این کیک وسوسه انگیز را روی پیشخوان گذاشته اید. این یک محرک و عامل وسوسه انگیز غیر ضروری است که فقط شما را عذاب می دهد.

برای تجربه عوارض ترک آماده باشید

این عوارض شامل تحریک پذیری، کم خوابی، کاهش اشتها، خستگی و حتی در برخی موارد سردرد است. خوشبختانه، مدت زمان ترک مخدر گل زیاد طول نخواهد کشید. بسته به عواملی مانند سن، وضعیت سلامتی و مدت زمان مصرف، فقط حدود ۱۰ تا ۱۵ روز طول می کشد. با این حال، زمانی که مجبورید تا آخر عمر خود را از مخدر گل دور نگه دارید، چالش برانگیز تر خواهد شد. عوامل زیادی وجود دارد که ممکن است شما را به مصرف مخدر گل وسوسه و تحریک کند یا زندگی بدون مخدر گل را بسیار دشوار کند.

افسردگی بعد از ترک گل

افسردگی بعد از ترک گل

افسردگی بعد از ترک گل

یکی از اصلی ترین علائم ترک غیر اصولی گل، افسردگی می باشد و اکثر بیماران پس از ترک غیراصولی و خارج از دستور پزشک دچار احساساتی همچون خستگی، تنهایی می شوند و در برخی موارد حتی امید به زندگی را نیز از دست می دهند که وجود این علائم افسردگی را به دنبال داشته و باید از آن جلوگیری شود. افسردگی نیز خود را با علائمی همچون عدم اشتها، عدم تصمیم گیری صحیح، عدم تمرکز و … نشان می دهد.

سوالات متداول درباره ترک گل

آیا گل کیت ترک اعتیاد را مثبت می کند؟
بله، برای تشخیص اعتیاد به گل روش های مختلفی وجود دارد که استفاده از کیت ترک اعتیاد، از جمله روش های تشخیص اعتیاد می باشد.

آیا مصرف گل در آزمایش های پیش از ازدواج مشخص می شود؟
در آزمایش های پیش از ازدواج مصرف گل مورد بررسی قرار نمی گیرد اما شما می توانید در زمان مراجعه به آزمایشگاه درخواست داشته باشید آزمایش مصرف گل، متادون، قرص ب۲ برای شما انجام شود.

آیا ترک گل با کندر امکان پذیر است؟
کندر یکی از محصولات طب سنتی است که اغلب آن را برای تقویت حافظه و جلوگیری از آلزایمر مصرف می کنند. استفاده از این گیاه نه تنها کمکی به برنامه درمانی و ترک بیماران نخواهد کرد، بلکه ممکن است باعث تشدید علائم در مصرف کننده نیز شود.

آیا ترک گل با ریتالین امکان پذیر است؟
ریتالین، خود دارویی بسیار اعتیاد آور است که مصرف این دارو نه تنها کمکی به برنامه درمانی نخواهد کرد، بلکه باعث اعتیاد و وابستگی مصرف کننده خواهد شد و بیمار باید مجدد اقدام به ترک ریتالین کند.

1 Comment

  1. Mahan گفت:

    خانواده در جزیان مستقیم مصرف من نیستند من چطور میتونم بدون در جریان قرار دادن اونها ترک کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.