علائم ترک آلپرازولام
علائم ترک آلپرازولام
22 مهر 1402
ترک حشیش در منزل
ترک حشیش در منزل
22 مهر 1402
نمایش همه
مجیک ماشروم
۱
(۱)

بسیاری از والدین با نگرانی از متخصصین کلینیک روانشناسی و ترک اعتیاد طلوعی دوباره می‌پرسند: ” ماشروم چیه؟” در این مطلب قصد داریم تا شما را با مجیک ماشروم آشنا کنیم. اگر خواهان ترک اعتیاد خود یا عزیزان تان هستید و یا می‌خواهید اطلاعی راجع به مواد مخدر قارچ سیلوسایبین بدست آورید، این مطلب برای شماست! بنابراین با ما همراه باشید.

ماشروم چیست؟

در پاسخ به پرسش ” سیلوسایبین چیست؟” باید بگوییم که Mushrooms Psilocybin یا Magic Mushrooms ها، با نام قارچ جادویی یا توهم زا شناخته می‌شوند. قارچ سیلوسایبین شامل تعدادی از گونه های مختلف است که دارای ترکیب شیمیایی پسیلوسیبین (که یک ترکیب سایکواکتیو و توهم زا است) هستند و روی انسان‌ها خاصیت روان گردان دارند. این ماده درحقیقت قدرت تغییر واقعیت و تفکر انسان را دارد.

اثرات مصرف قارچ مجیک ماشروم شامل افزایش تجربیات جسمی و ذهنی، افزایش تفکر خلاقانه، افزایش احساس متفکر بودن، تغییر در ادرک زمانی و مکانی و تجربه احساسات مختلف می‌باشد. یکجورایی می‌توان گفت که مجیک ماشروم، دنیای شما را جادویی و پر از رنگ و لعاب خواهد کرد.

اما این‌ها تنها جز اثرات اولیه قارچ‌ جادویی است. در صورت سوءمصرف این نوع قارچ دچار عوارض مصرف ماده مخدر ماشروم خواهید شد . اگر همچنان به مصرف بیش از حد ادامه دهید، دچار اعتیاد به ماشروم می‌شوید. در اینصورت لازم تا برای ترک ماشروم به یک مرکز درمانی خوب نظیر کلینیک روانشناسی و ترک اعتیاد طلوعی دوباره مراجعه کنید.

مجیک ماشروم

اسامی ماشروم

قارچ مجیک ماشروم به انواع مختلف و با اسامی متنوعی شناخته می‌شوند. اسامی معروف برخی از این گونه‌ها شامل موارد زیر هستند:

  1. Psilocybe cubensis : این یکی از شناخته‌ترین و رایج‌ترین گونه‌های مجیک ماشروم است و در مناطق مختلف جهان یافت می‌شود.
  2. Psilocybe semilanceata: این گونه به نام‌های معمولی مانند “قارچ اسپانیا” یا “قارچ حاشیه‌ای” هم شناخته می‌شود و در برخی مناطق اروپا وجود دارد.
  3. Psilocybe cyanescens: این نوع به نام‌های مانند “قارچ شاهینی” یا “قارچ ویولت” نیز معروف است و در مناطقی از آمریکای شمالی و اروپا یافت می‌شود.
  4. Psilocybe azurescens : این گونه یکی از انواع ماشروم مجیک، با غلظت بالایی از پسیلوسیبین است و در مناطقی از آمریکای شمالی رشد می‌کند.
  5. Amanita muscaria: این قارچ دارای شکل و رنگی ویژه است و در افسانه‌ها و داستان‌های مختلف دنیا شهرت دارد. این گونه ممکن است دارای ترکیبات سایکواکتیو باشد، اما اثرات آن متفاوت از مجیک ماشروم‌های دیگر است.
  6. Liberty Caps: این اصطلاح به گونه‌های مختلفی از قارچ‌ جادویی اطلاق می‌گردد که در مناطق مختلف رشد می‌کنند و به عنوان مجیک ماشروم‌های معمولاً کوچک شناخته می‌شوند.

تاریخچه مواد مخدر ماشروم

تاریخچه مجیک ماشروم یا قارچ‌های جادویی به گذشته‌های دور باز می‌گردد و در فرهنگ‌ها و تاریخ‌های مختلف جهان به عنوان ماده‌ای معنوی مورد استفاده قرار گرفته است. در ادامه، تاریخچه مجیک ماشروم را به صورت خلاصه مرور می‌کنیم:

قارچ‌های جادویی در برخی فرهنگ‌های باستانی مورد استفاده قرار می‌گرفتند. برای مثال، در قرن‌های گذشته در بعضی از قبایل اصلی آمریکای جنوبی و مرکزی، از مجیک ماشروم، در مراسم معنوی و شفابخش استفاده می‌شد.

در قرن ۲۰ میلادی، محققان شروع به مطالعه ترکیبات شیمیایی موجود در مجیک ماشروم کردند. پسیلوسیبین، ترکیب اصلی موجود در این قارچ‌ها، در سال ۱۹۵۸ توسط شیمی‌دان آلبرت هوفمن از قارچ‌های Psilocybe اصلاح و شناسایی شد.

در دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰، مجیک ماشروم به عنوان یکی از مواد سایکواکتیو محبوب و مورد استفاده قرار گرفت. در این دوران فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی معاصر، مانند جنبش‌های جنبه‌های ضدجنگ جریان داشت.

از دهه ۱۹۹۰ به بعد، تحقیقات علمی بیشتری بر روی اثرات مجیک ماشروم و پسیلوسیبین انجام شد. این تحقیقات نشان داد که مصرف معقولانه این ماده ممکن است اثرات مثبتی بر روی سلامت روان انسان‌ها داشته باشد، اما مصرف بیش از حد آن عوارض سیار خطرناکی در پی خواهد داشت. بطورکلی ماده مخدر ماشروم در بسیاری از کشورها غیرقانونی تلقی می‌شود و مصرف آن ممنوع است. زیرا احتمال سوءمصرف و اعتیاد به مجیک ماشروم بسیار بالا ست.

مواد تشکیل دهنده ماشروم

مواد ماشروم یا قارچ‌ جادویی ترکیبات شیمیایی خاصی دارند که موجب اثرات سایکواکتیو (psychoactive) در انسان می‌شوند. ترکیب اصلی در مجیک ماشروم پسیلوسیبین (Psilocybin) و پسیلوسین (Psilocin) هستند. این دو ترکیب، موجب تغییراتی در واقعیت و تفکر انسان‌ها می‌شوند.

توضیحات زیرا در مورد این دو ترکیب بخوانید:

  1. پسیلوسیبین (Psilocybin) این ترکیب به صورت طبیعی در قارچ‌ جادویی موجود است. پسیلوسیبین در خود ماشروم مجیک تولید شده و به عنوان ترکیب اصلی آن شناخته می‌شود. پسیلوسیبین به عنوان یک پرو-دراگ (prodrug) عمل می‌کند، به این معنا که بعد از مصرف در بدن به پسیلوسین تبدیل می‌شود. این ترکیب اثرات مثبتی بر تفکر، احساسات و تجربیات روانی ایجاد می‌کند.
  2. پسیلوسین (Psilocin) پسیلوسین مستقیماً به مغز متصل می‌شود. این ترکیب موجب تغییر در واقعیت، تجربیات حسی و افکار می‌گردد.

در این مطلب متوجه شدیم که “قارچ ماشروم چیست؟” حالا می‌دانیم که مصرف خارج از معمول مجیک ماشروم می‌تواند با اعتیاد همراه باشد. زیرا در ابتدا اثرات مثبتی روی فرد می‌گذارد و فرد برای کسب این اثرات، به مصرف دوباره ماده مخدر ماشروم خواهد پرداخت. بطور کلی متخصصین اعتیاد مصرف این ماده را توصیه نمی‌کنند، زیرا با عوارض جانبی مجیک ماشروم همراه خواهد بود. آیا شما یا عزیزانتان در حال مصرف قارچ جادویی هستید؟ آیا دچار اعتیاد به ماشروم شده‌اید و از عوارض آن رنج می‌برید؟ نگران نباشید با متخصصین مرکز روانشناسی و ترک اعتیاد طلوعی دوباره می‌توانید بدون درد و خماری از شر قارچ جادویی خلاص شوید. کافیست اراده کنید و با ما تماس بگیرید ما در مسیر درمان با شما هستیم.

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رای شما ثبت شود

میانگین آرا ۱ / ۵٫ شمارش آرا: ۱

رایی یافت نشد. اولین نفری باشید که رای میدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =