کلینیک ترک اعتیاد
مصرف کوکائین و سرگیجه
23 مرداد 1400
کلینیک ترک اعتیاد
سیگار و اختلال مصرف مواد
23 مرداد 1400

کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره، مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره: مصرف الکل ممکن است باعث بدتر شدن علائم رفلاکس معده شود. محققان هنوز ارتباط مستقیمی بین مصرف الکل و بیماری رفلاکس معده (GERD) پیدا نکرده اند و اطلاعات ترکیبی هستند به همین جهت در این مقاله به بررسی رابطه مصرف الکل و رفلاکس معده  خواهیم پرداخت.

اکثر متخصصان پزشکی بر این باورند که الکل یک عامل خطر برای رفلاکس معده (GERD) است و توصیه می کنند که به میزان متوسط الکل مصرف شود. به طور کلی این توصیه خوبی است، فقط به این دلیل که الکل ممکن است آسیب های زیادی به بدن وارد کند. بنابراین، الکل چگونه باعث ریفلاکس می شود؟

مصرف الکل و رفلاکس معده

مصرف الکل و رفلاکس معده

رفلاکس معده (GERD) چیست؟

رفلاکس معده یا مری، گروهی از علائم است که مربوط به محل یا میزان تولید اسید معده است. معده شما در دستگاه گوارش (دستگاه GI) شما قرار دارد. دستگاه گوارش شما، یک عضو توخالی است که از دهان، از طریق معده و روده کوچک به روده بزرگ منتهی می شود.

به دلیل اینکه اسید معده برای کمک به هضم و جذب مواد مغذی موجود در غذا بسیار ضروری است، بدن شما روزانه مقدار زیادی از آن را تولید می کند و نقش حیاتی در تغذیه دارد. اگر اسید معده به مکان های ممنوعه ای که نباید باشد برود، یا اگر بیشتر از حد لازم تولید شود، ممکن است علائم رفلاکس معده (GERD) را تجربه کنید که برخی از علائم رایج رفلاکس معده عبارتند از:

سوزش در قفسه سینه پس از خوردن غذا (سوزش سر دل)

درد قفسه سینه

سرفه مزمن

مشکل در بلعیدن

اختلال خواب

لارنژیت (التهاب حنجره)

برگشت غذا یا آروغ زدن یا مزه ترش در دهان

مصرف الکل علائم رفلاکس معده را بدتر می کند

ارائه دهنده مراقبت های اولیه (PCP) یا متخصص گوارش قادر به تشخیص رفلاکس معده می باشد. ممکن است مجبور شوید تحت عملی به نام آندوسکوپی قرار بگیرید، در آنجا آرام خواهید شد. یک لوله در انتهای حلق شما قرار می دهند که در انتهای آن دوربین قرار دارد. این دوربین به پزشک شما اجازه می دهد تا مخاط معده را ببیند و مشکلات معده مانند رفلاکس را تشخیص دهد.

نحوه تاثیر مصرف الکل بر رفلاکس معده

هنوز مشخص نشده است که الکل چگونه ممکن است باعث ایجاد یا بدتر شدن علائم رفلاکس معده شود، اما متخصصان پزشکی می دانند که مصرف الکل ممکن است باعث مشکلات زیر شود:

تحریک و التهاب معده

اختلال در عملکرد اسفنکتر مری تحتانی

بدتر شدن علائم رفلاکس معده، از جمله مری بارت

مصرف الکل و رفلاکس معده

مصرف الکل و رفلاکس معده

مصرف الکل باعث تحریک و آسیب مستقیم می شود

هنگامی که الکل می نوشید، اولین جایی که الکل به آن وارد می شود، معده شما است. الکل به غشای مخاطی معده آسیب وارد می کند، زیرا غشای سلول های شما را از لحاظ میکروسکوپی دچار اختلال می کند. این اختلال باعث التهاب (تورم و قرمزی) می شود. التهاب نیز فرآیندی است که بدن شما برای جذب سلول های موجود در جریان خون در روند بهبودی آسیب، از آن استفاده می کند. گاهی اوقات این آسیب ناشی از عفونت است، اما در مورد الکل، این آسیب مکانیکی است. در کوتاه مدت، التهاب به روند بهبودی کمک می کند، اما مصرف طولانی مدت الکل باعث التهاب طولانی مدت می شود، که به بافت آسیب خواهد رساند و منجر به انواع مختلف سرطان، بیماری خودایمنی یا مرگ سلول خواهد شود. اگرچه با مرگ چند سلول اتفاق خاصی نمی افتد و زندگی فرد به خطر نخواهد افتاد (زیرا سلولها هر روز در بدن شما می میرند)، التهاب مزمن احیاء دوباره آنها را دشوار خواهد کرد.

پاراگراف فوق روشی را توصیف می کند که اکثر متخصصان پزشکی زمانی که سخن از مصرف الکل و رفلاکس معده به میان می آید، به آن استناد می کنند. با این وجود، برخی توضیحات قابل قبول دیگری نیز وجود دارد و به خاطر داشته باشید که احتمال دارد همه این اثرات به طور همزمان با هم اتفاق بیفتند.

مصرف الکل و اختلال در عملکرد ناحیه اسفنکتر مری تحتانی (LES)

مری، لوله ای است که از دهان به معده منتهی می شود. در این مسیر چندین عضله وجود دارد که به فرستادن غذا به قسمت تحتانی مری کمک می کند، اما بدن شما باید اطمینان حاصل کند که ترکیب اسید و غذا پس از هضم، در مری شما به پایان نمی رسد.

در محل اتصال مری و معده شما عضله ای به نام اسفنکتر مری تحتانی (LES) وجود دارد. برخی مطالعات نشان داده اند که الکل توانایی انقباض یا مسدود کردن اسفنکتر مری تحتانی LES را دچار اختلال می کند، که ممکن است باعث می شود اسید به داخل مری برگردد.

مصرف الکل و رفلاکس معده

مصرف الکل و رفلاکس معده

مصرف الکل و تشدید علائم مری بارت

مری بارت، یک علامت نادر اما بسیار خطرناک از بیماری رفلاکس معده است. مصرف الکل باعث بدتر شدن علاٸم مری بارت می شود. مری بارت، یکی از عوارض نادر بیماری رفلاکس معده است که تغییراتی را در سلول های مری تحتانی ایجاد می کند. گاهی اوقات سلول های مری مانند سلول هایی که روده ها را می پوشاند، قادر به ایجاد تغییراتی در عملکرد خود می باشد.

اگرچه این بیماری علائمی دارد، اما این علاٸم بسیار شبیه به رفلاکس معده هستند و تشخیص آن کمی دشوار است. مری بارت، احتمال ابتلا به سرطان مری را افزایش می دهد. اگر الکل را با این شرایط بنوشید، ممکن است احتمال ابتلا به سرطان مری را افزایش دهید.

آیا در صورت ابتلا به رفلاکس معده می توانم الکل بنوشم؟

الکل ممکن است به تنهایی باعث ایجاد رفلاکس معده شود، اما ممکن است باعث بدتر شدن علاٸم آن نیز شود. اگر قبلاً به رفلاکس مبتلا شده اید، باید مصرف الکل را محدود کنید. صرف نظر از ابتلای فرد به رفلاکس معده، مصرف بیش از حد الکل، منجر به مشکلات و اختلالات طولانی مدت بی شماری، از جمله اعتیاد خواهد شد. اگر نگران مصرف الکل خود هستید، به پزشک مراجعه کنید و یا با یکی از کارشناسان ما در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره در خصوص ترک الکل صحبت کنید.

سخن پایانی

سوء مصرف الکل عوارض و علائم متعددی برای مصرف کننده به همراه دارد اما خوشبختانه بسیاری از این عوارض بعد از ترک الکل قابل درمان و بهبود هستند. اگر شما یا یکی از عزیزانتان برای ترک الکل به درمان نیاز دارید، روانپزشک متخصص ترک اعتیاد و تیم روانشنشاسی مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره به طور شبانه روزی آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد. کارشناسان ما در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره به عنوان بهترین مرکز ترک اعتیاد تهران درمان منحصر به فرد و متناسب با نیازهای هر بیمار را ارائه می دهد. برای برداشتن اولین گام در مسیر بهبودی و داشتن آینده ای روشن و به دور از اعتیاد، همین امروز با کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *