کلینیک ترک اعتیاد
کتامین چیست؟
18 دی 1399
مرکز ترک اعتیاد
هروئین چیست؟
18 دی 1399
کلینیک ترک اعتیاد

کوکائین چیست؟

کوکائین چیست؟

کوکائین محرکی بسیار اعتیادآور است که از سال ۱۸۸۰ مورد مصرف بومیان قرار می گرفته است. منبع اصلی تهیه کوکائین گیاه کوکا که در کوه های آند واقع شده در آمریکای جنوبی کشت می شود و بومیان از آن برای کنترل گرسنگی و افزایش تحمل استفاده می کردند. از آنجایی که این محرک وابستگی روانی شدیدی ایجاد می کند، ترک آن نیازمند دریافت خدمات روانشناسی و روانپزشکی در مرکز ترک اعتیاد می باشد به همین جهت ترک کوکائین در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره تحت نظر تیم روانشناسی و روانپزشک ترک اعتیاد و کادر درمانی مجرب با پرستاری شبانه روزی مطابق آخرین متدهای درمانی انجام می گیرد.

حتما مطالعه کنید: ترک کوکائین

در اوایل قرن بیستم از کوکائین به عنوان داروی بی حسی نیز در جراحی های مختلفی همچون چشم، بینی و گلو استفاده شد اما بعد از روشن شد اعتیاد آوری و عوارض مصرف این محرک، از مصارف پزشکی کنارگذاشته شد و همچون مرفین و هروئین در دسته مواد اعتیاد آور قرار گرفت.

این روزها نیز متاسفانه اصلی ترین مصرف کنندگان کوکائین جوانان و نوجوانان هستند که به دلیل اعتیادآوری بالا و نیاز به استفاده های مکرر، ضمن قیمت بالا بیشتر مصرف کنندگان آن جوانان در طبقه مرفه جامعه می باشند. باید بدانید بیشترین مصرف کنندگان این محرک جوانان با رنج سنی ۱۸ الی ۲۵ سال می باشند و مصرف آن میان مردان بسیار متداول تر است.

کوکائین پودری سفیدرنگ، شفاف، کریستالی و تلخ است که مستقیما بر عملکرد مغز مصرف کننده تاثیر می گذارد و برای مدت کوتاهی حس سرخوشی در مصرف کننده ایجاد می کند.

ترکیبات این محرک که با نام های مختلفی همچون کک، برف و دانه برف نیز شناخته می شود از آنجایی که در آزمایشگاه های مختلفی تولید می شود توسط سوداگران اعتیاد و سودجویان متغیر است اما بسیاری از دلالان در ترکیبات آن از بی حس کنندگان موضعی و یا آمفتامین استفاده می کنند.

اعتیادآوری کوکائین به اندازه ای بالا است که درمانگران در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره بر این باورند که با تنها یکبار استفاده مصرف کننده دچار اعتیاد و وابستگی به آن می شود و برای قطع مصرف باید به مراکز درمانی مراجعه کند چرا که علاوه بر عوارض مصرف، هرگونه قطع مصرف غیراصولی آن نیز عوارض جبران ناپذیری دارد.

کلینیک ترک اعتیاد

نحوه مصرف

نحوه مصرف کوکائین

مصرف کوکائین به روش های خوراکی، استنشاقی و تزریقی رایج است اما متداول ترین روش مصرف کوکائین مصرف بصورت استنشاقی می باشد که برای مصرف ابتدا کوکائین را به شکل پودر در آورده و به کمک اسکناس یا کاغذ لوله شده آن را از طریق بینی خود بالا می کشند که به اینصورت کوکائین از طریق بینی به شش ها وارد شده و پس از ورود به سیستم گردش خون به مغز مصرف کننده می رسد.

اما در روش مصرف تزریقی، کوکائین مستقیما وارد سیستم گردش خون می شود به همین جهت اثرات مصرف آن زودتر بروز می کند. از دیگر روش های مصرف کوکائین می توانیم به مالیدن به لب ها و دندان ها اشاره کنیم که مدت اثر در این روش طولانی تر می شود به همین جهت تمایل به مصرف این چنینی بسیار کم است. دوز معمول برای مصرف بصورت استنشاقی بین ۳۰ الی ۱۰۰ میلی گرم و برای تزریق حدود ۱۰ الی ۲۵ میلی گرم می باشد.

متاسفانه گاهی بسیاری از مصرف کنندگان برای افزایش شدت تحریک کنندگی کوکائین و هروئین را بصورت ترکیبی مصرف می کنند که آن را اسپیدبال می نامند که این روش مصرف بسیار خطرناک است. باید بدانید که روش مصرف به هر نوعی که باشد سلامت مصرف کننده بسیار تحت تاثیر قرار می دهد و مقدار زیادی سموم وارد بدن مصرف کننده می کند.

رسیدن به حالات سرخوشی و کسب لذت از روش استنشاقی حدود ۱۵ الی ۳۰ دقیقه دوام پیدا می کند اما این فرایند در روش تزریقی بین ۵ الی ۱۰ دقیقه می باشد.

کلینیک ترک اعتیاد

تفاوت کوکائین با کراک

انواع کوکائین و تفاوت کوکائین با کراک

کوکائین در دو فرم نمک هیدروکلراید و فرم آزاد در بازار عرضه می شود که تفاوت های آنها به شرح زیر می باشد:

نمک هیدروکلراید:

فرم پودری کوکائین است و به سادگی در آب حل می شود و طریق مصرف آن بصورت تزریقی، استنشاقی و خوراکی می باشد.

فرم آزاد:

در این نوع کوکائین طی پروسه های متعدد شیمیایی درجه خلوص محرک افزایش پیدا می کند و نمک هیدروکلراید آن از بین می رود که ماده ای جامد بدست می آید و از آن به روش کشیدنی استفاده می شود.

کراک

کراک فرم آزاد کوکائین است و به دلیل عدم نیاز به انجام پروسه های شیمیایی قیمت بسیار پایین تری از کوکائین دارد. در تهیه کراک هیچگونه مواد فرار یا قابل اشتعالی استفاده نمی شود و تنها پودر کوکائین در محلول بیکربنات حل و تحت حرارت قرار می گیرد. به اینصورت هیدروکلراید آزاد شده و و ماده ی جامد آن استخراج می شود، این ماده جامد کراک نام دارد. کراک پس از خشک شدن شکسته و به شکل تکه سنگ هایی با وزن ۱۰۰ الی ۵۰۰ گرم در می آید و در بازار عرضه می شود.

حتما مطالعه کنید: کراک
مرکز ترک اعتیاد

علائم مصرف

در صورت مصرف کوکائین چه اتفاقی می افتد؟

همانطور که گفتیم کوکائین محرکی با تاثیرگذاری مستقیم بر سیستم عصبی و مغز مصرف کننده است و اثرات فیزیکی آن نیز به دلیل همین تاثیرات می باشد. کوکائین باعث تحریک و ترشح بیشتر دوپامین می شود، در نتیجه مصرف کننده حالت سرخوشی کوتاه مدتی را تجربه می کند، همراه با این سرخوشی حالات زیر نیز در مصرف کننده پدید می آید:

انقباض عروق خونی

افزایش فشارخون، ضربان قلب و دمای بدن

افزایش متابولیسم و سوخت و ساز بدن

اختلال نعوظ

حتما مطالعه کنید: مصرف کوکائین و اختلال نعوظ

از شایع ترین عوارض مصرف کوکائین می توانیم به تنگی عروق خونی اشاره کنیم که باعث تحمیل فشار شدیدی بر قلب می شود. این افزایش فشار به قلب فشار باعث برهم ریختگی ضربان و ریتم قلبی نیز می شود که رهم ریختگی ریتم قلبی خود می تواند زمینه ساز توقف خون رسانی به اندام ها باشد. اما مصرف این محرک با علائم و نشانه هایی همراه است که شناخت این علائم در درک اعتیاد مصرف کننده بسیار موثر است.

حتما مطالعه کنید: مصرف کوکائین و انقباض عروق

ترک کوکائین باید در تحت نظر روانشناس و روانپزشک اعتیاد در کلینیک ترک اعتیاد انجام بگیرد تا بیمار این فرصت را داشته باشد علاوه بر ترک جسمانی به اصلاح ساختارهای ذهنی خود بپردازد و به همین جهت است که ترک کوکائین در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد شبانه روزی تحت نظر مجرب ترین روانشناسان و روانپزشکان انجام میگیرد.

علائم و نشانه های مصرف کوکائین

بعد از مصرف نوعی احساس رضایت و سرخوشی به مصرف کننده دست می دهد که به گفته مصرف کنندگان در ابرها سیر می کنند و انرژی بالایی بدست می آورند. با حس کاذب افزایش انرژی اشتها و نیاز خود به مصرف غذا را از دست می دهند و بی خوابی طولانی مدتی را تجربه می کنند.

افزایش میزان هشیاری و زیرکی، اعتماد به نفس بالا، پرحرفی و بی ربط گویی از دیگر علائم مصرف مصرف کوکائین می باشد. این علائم به حدی شدید هستند که اطرافیان هیچ درک صحیحی از صحبت های مصرف کننده نخواهند داشت و در صورت مصرف زیاد، حرکات و رفتاری های عجیبی از مصرف کننده سر خواهد زد.

حتما مطالعه کنید: مصرف کوکائین و سرگیجه

لرزش، سرگیجه، اسپاسم عضلانی و بدبینی از متداول ترین علائم مصرف این محرک می باشد. بسیاری از مصرف کنندگان توهم و هذیان گویی را تجربه می کنند و افزایش حواس بخصوص لامسه باعث می شود تا احساس کنند حشراتی در زیر پوست آنها زندگی می کند و برای خارج کردن آنها از روش های خطرناکی استفاده کنند.علائم مصرف کوکائین در مدت بین ۳۰ دقیقه الی یک ساعت بعد از مصرف از بین می روند، به همین منظور  بیماران باید در بازه های زمانی کوتاه اقدام به مصرف کنند. اما مصرف این محرک عوارض و اثرات کوتاه مدت و بلند مدتی برای مصرف کننده به همراه دارد که در ادامه به معرفی برخی از متداول ترین آنها می پردازیم.

مرکز ترک اعتیاد

عوارض کوتاه مدت مصرف کوکائین

عوارض کوتاه مدت مصرف کوکائین

اثرات کوتاه مدت در بازه زمانی کوتاهی بعد از مصرف نمایان می شوند و چند ساعت بعد از مصرف از بین خواهند رفت، برخی از مهمترین اثرات کوتاه مدت مصرف کوکائین عبارتند از:

تعریق شدید

اسپاسم عضلانی

برهم ریختگی روحی

عدم هماهنگی حرکات

گشادشدن مردمک چشم

تحریک پذیری، بی قراری

لرزش دست ها و افت فشار

اختلال در ریتم تنفسی و سکته

بیماری های قلبی، ضربان نامنظم

بیماری های گوارشی، تهوع و استفراغ

توهمات حسی، ادراکی، دیداری، شنوایی و لامسه

بیماری های روانی همچون پارانوئید، کاهش تمرکز، اضطراب و بی تفاوتی

شیدایی و قضاوت آسیب دیده، بیش فعالی و خشونت از دیگر عوارض مصرف کوکائین می باشد که باید توجه به آن شود، همچنین همانطور که پیش تر گفتیم، کوکائین با مسدود سازی مجاری قلبی و افزایش ضربان قلب، ممکن است باعث سکته قلبی شود. آلرژی از دیگر پیامد های مصرف کوکائین می باشد که علت آن عدم خلوص و استفاده از ترکیبات مختلف در تهیه و فراوری آن است.

حتما مطالعه کنید: کوکائین و نوسانات خلقی
کلینیک ترک اعتیاد

عوارض بلند مدت مصرف کوکائین

عوارض بلند مدت مصرف کوکائین

مصرف کوکائین عوارض بلند مدت و جبران ناپذیر متعددی دارد که در ادامه به معرفی برخی از آنها می پردازیم:

پرش عضلانی

اختلال در اشتها

تعریق، لرز و تشنج

ضعف جنسی و ناباروری

کم خونی و رنگ پریدگی

بی خوابی، خستگی مفرط

ابتلا به بیماری هپاتیت و ایدز

مشکلات و بیماری های تنفسی

کاهش وزن بدن و ضعف جسمانی

اضطراب و بی قراری، تشنج و توهم

مشکلات گوارشی و دردهای شکمی

تورم، زخم و خون ریزی مخاط بینی

افزایش میل به خودکشی، اختلال حواس

تیک، سردردهای میگرنی و روان پریشی

بیماری های قلبی و عروقی، مشکلات تنفسی، بیماری های عصبی و مشکلات روان پریشی برخی از عوارض مصرف این محرک می باشد بنابراین هرچه زودتر نسبت به درمان اقدام نمایید می توانید از بروز بسیاری از عوارض جلوگیری کنید اما باید بدانید که ترک کوکائین نیاز به دریافت خدمات روان درمانی در کنار درمان جسمانی دارد به همین جهت ضروری است که برای ترک و درمان به کلینیک ترک اعتیاد مراجعه نمایید.

ترک کوکائین در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد ایران تحت نظر مجرب ترین روانشناسان و درمانگران اعتیاد کشور می گیرد که امکان درمان روانی در کنار درمان جسمانی خود را به مصرف کنندگان می دهد.

حتما مطالعه کنید: سوء مصرف کوکائین و ناباروری

کوکائین چه مدت در بدن باقی می ماند؟

در ابتدا، مصرف کننده در مدت کوتاهی، به سرخوشی و احساس لذت می رسد و این حالات ممکن است تا چند ساعت دوام داشته باشد اما با ادامه مصرف، بدن و سیستم عصبی نسبت به این محرک تحمل پیدا کرده و مصرف کننده برای تجربه احساس سرخوشی باید دائما میزان مصرفی خود را افزایش دهد. در سوی دیگر مدت زمان بروز اثرات مصرف کوکائین بسته به شرایط فیزیکی مصرف کننده و روش مصرف متفاوت می باشد اما باید بدانید هرچه کوکائین زودتر وارد سیستم گردش خون مصرف کننده شود تجزیه آن سریعتر و اثرات آن زودتر از بین خواهد رفت.

مرکز ترک اعتیاد

تاثیر بر مغز

تاثیر کوکائین بر مغز

کوکائین تاثیر مستقیمی بر دوپامین که مسئول بخش احساسات و سرخوشی بیماران است دارد و اختلال و تحریک ترشح آن مانع بازجذب دوپامین و تجمع آن در فضای بین سلولی می شود که باعث احساس لذت در مصرف کننده و وابستگی روانی می شود چرا که در فرایند طبیعی ترشح دوپامین اختلالات شدیدی ایجاد می شود و ترشح آن تنها زمان مصرف این محرک اتفاق می افتد.

حتما مطالعه کنید: کوکائین و اختلال روان پریشی

کوکائین بر سه ناحیه اصلی مغز تاثیر می گذارد:

قشر مخ که وظیفه استدلال و حافظه را بر عهده دارد

هیپوتالاموس که کنترل اشتها، دمای بدن، خواب و هیجانات را دارد

مخچه که فعالیت های حرکتی مثل راه رفتن را کنترل می کند

بنابراین از دیگر صدمات وارد شده بر مغز می توانیم به اختلال حافظه و یادگیری، اخلال در سبک زندگی مثل وضعیت تغذیه و ناهماهنگی اعضای بدن اشاره کنیم.

حتما مطالعه کنید: کوکائین و اختلال خواب
مرکز ترک اعتیاد

دلایل مصرف

چرا نوجوانان به مصرف کوکائین روی می آورند؟

متاسفانه طبق آمار بیشترین مصرف کنندگان کوکائین جوانان و نوجوانان بین ۱۸ الی ۲۵ سال هستند و چون کوکائین محرکی بسیار قوی است عمده مصرف کنندگان آن را جوانان در طبقه های مرفه جامعه تشکیل می دهند که علت اعتیاد این افراد نگرش نادرست نسبت به این محرک تحت فشار گروه همسالان در مهمانی ها می باشد.

از دیگر دلایل گرایش افراد به مصرف این محرک می توانیم به افزایش قوای جنسی، افزایش انرژی و کاهش نیاز به خواب پیدا کنیم که متاسفانه مصرف به هر دلیلی که باشد عوارض جبران ناپذیری برای مصرف کننده به همراه خواهد داشت و می تواند برای سلامت فرد تهدیدی جدی باشد.

اما خوشبختانه بیشتر عوارض مصرف قابل درمان اند پس بهتر است برای کسب سلامتی خود هرچه زودتر اقدام به ترک کوکائین کنید.

ترک اعتیاد بسیار تخصصی است، به همین منظور برای ترک کوکائین نیز ضروری است که به مرکز ترک اعتیاد مراجعه نمایید چرا که هرگونه ترک خودسرانه می تواند باعث بروز علائم ترک در مصرف کننده شود که کرختی و خواب آلودگی از اصلی ترین عوارض ترک غیراصولی می باشند، از دیگر علائم ترک می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

آشفتگی

افسردگی

خستگی مزمن

اختلالات خواب

آرامش غیرمعمول

مرکز ترک اعتیاد

نقش والدین در پیشگیری از سوء مصرف

نقش والدین در پیشگیری از سوء مصرف کوکائین

بدیهی است که برای کنترل سوء مصرف هیچ روشی وجود ندارد اما برای کنترل سوء مصرف فرزندان، والدین مهمترین و اصلی ترین نقش را دارند و باید فرزندان خود را از خطرات مصرف این محرک آگاه کنند و نقشی فعال و تاثیرگذار در زندگی در زندگی آنها داشته باشند. افزایش سن فرزندان نباید باعث جدایی روابط آنها با خانواده باشد و والدین در تمامی سنین باید نقش راهنما و مشاور برای فرزندان خود داشته باشند چرا که طی تحقیقات و بررسی های مختلف مشخص شده که فرزندانی که با والدین خود روابط نزدیکی دارند کمتر در معرض خطر اعتیاد قرار می گیرند و بیشتر مصرف کنندگان این محرک جوانان سرکش با رفتارهای ضد اجتماعی هستند.

راه کارهای مفید برای جلوگیری از اعتیاد فرزندان

بهترین شنونده حرف های فرزندان خود باشید

دوستان و والدین دوستان فرزندان خود را بشناسیند

به تغییرات رفتاری و جسمانی فرزندان خود آگاه باشید

بر فعالیت های روزمره فرزندان خود نظارت کامل داشته باشید

این تهدید اجتماعی را جدی بگیرید و از انکار بی دلیل آن پرهیز کنید

به فرزندان خود بیاموزید در مقابل وسوسه مصرف کنندگان محکم باشند

خطرات مصرف و منع مصرف مخدرها و محرک ها را به آنها گوش زد کنید

کلینیک ترک اعتیاد

ترک کوکائین

ترک کوکائین

اعتیاد به کوکائین باعث ایجاد وابستگی جسمانی و وابستگی روانی در مصرف کننده می شود به همین علت ترک متادون نیاز به دریافت خدمات روان درمانی دارد و حتما باید در کلینیک ترک اعتیاد انجام بگیرد که به همین منظور ترک کوکائین یکی از خدمات ارائه شده در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد کشور می باشد و بصورت تخصصی زیر نظر بهترین درمانگرهای اعتیاد شامل تیم پزشکی جهت جلوگیری از عوارض ترک، تیم روانشناسی با هدف آموزش بیمار جهت کنترل وسوسه و جلوگیری از لغزش دوباره و روانپزشک ترک اعتیاد با هدف کنترل علائم روانی بیمار انجام می شود تا علاوه بر درمان جسمانی، مشکلات روانی و روحی بیمار نیز درمان شود و با اصلاح چهارچوب های ذهنی خود بتواند یک زندگی بدون مصرف دوباره مواد مخدر را از سر بگیرد و تبدیل به یکی از اعضای عادی جامعه و خانواده شود.

جمع بندی نهایی

کوکائین محرکی بسیار اعتیادآور است و وابستگی به آن عوارض مخربی بر سلامت مصرف کننده وارد می کند. وابستگی به کوکائین روانی و جسمانی است به همین جهت ترک کوکائین نیازمند دریافت خدمات روانپزشکی و روان درمانی می باشد باید در مرکز ترک اعتیاد انجام بگیرد.

درمان اعتیاد و سم زدایی کوکائین در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره توسط بهترین کادر روانپزشکی، متخصصین علوم اعصاب شناختی، پزشکان متخصص در رشته های قلب، عفونی و ریه، تیم روانشناسی، روان پرستار، پیراپزشک و پزشک عمومی و تیم پرستاری انجام می پذیرد و با استفاده از روش های نوین درمانی و امکانات بروز و پیشرفته نظیر بیوفیدبک، نوروفیدبک و آر تی ام اس ضامن حفظ سلامت بیماران و درمان بی بازگشت آنها باشیم. از ویژگی های دیگر کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره می توانیم به ارائه بهترین و سریعترین روش ترک اعتیاد و بخش بستری مجزا برای بانوان و آقایان، امکانات رفاهی، ورزشی، تفریحی، بیمارستانی و بخش ICU، ویزیت بالینی روزانه، خدمات درمانی شبانه روزی و پیگیری های بعد از درمان اشاره نمود که هدف اصلی ما رعایت منشور حقوق بیمار و خانواده آن می باشد تا با فراهم آوردن بهترین امکانات درمانی و رفاهی شرایط بی نظیری جهت درمان بیمار فراهم آوریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *