متادون چیست
متادون چیست؟
18 دی 1399
مرکز ترک اپیوم یا شربت تریاک
شربت اپیوم یا شربت تریاک چیست؟
18 دی 1399
نمایش همه
کلینیک ترک اعتیاد
۰
(۰)
کلینیک ترک اعتیاد

حشیش چیست؟

حشیش چیست؟

حشیش مانند ماری جوانا از گیاه شاه دانه بدست می آید. حشیش از صمغ برگ و ساقه گیاه شاهدانه بدست می آید و معمولا قهوه ای رنگ است اما در موارد محدودی نیز به رنگ سبز تیره نیز دیده می شود. منبع اصلی تولید آن به دلیل کشت بالای شاه دانه در کشور افغانستان می باشد اما این محرک در کشورهای دیگری همچون مراکش، پاراگوئه نیز تولید و کشت می شود اما مصرف کنندگان آن طیف بیشتری از کشورها را در بر می گیرند.

حشیش در مقایسه با ماری جوانا از غلظت بالاتری دارد و روغن آن که فراوری شده این محرک است شدت و قدرت اعتیادآوری بالایی دارد و بسیار ضخیم چسبنده می باشد. از آنجایی که عمده مصرف کنندگان این محرک جوانان و نوجوانان می باشد به دلایل مختلفی همچون مخفی کردن اعتیاد خود از اصطلاحات مختلفی برای اشاره به آن استفاده می کنند که شناخت این اسامی برای خانواده ها می تواند بسیار با اهمیت باشد.

حشیش

حشیش

نام های دیگر حشیش

برای این محرک اسامی مختلفی وجود دارد که برخی از متداول ترین آنها عبارتند از:

پنیر

بنگ

حشیش

روش مصرف حشیش

روش مصرف حشیش

مصرف حشیش به روش های متعددی انجام می گیرد اما روتین ترین روش مصرف آن بصورت پر کردن آن در کاغذ سیگار با کاغذهای مخصوص است که به آن سیگاری می گویند. از دیگر روش های مصرف این محرک می توانیم مصرف به کمک چپق، قاشق داغ و چلیم را نام ببریم.

اثر گذاری با روش های گفته شده از حدود نیم ساعت بعد از مصرف شروع شده و تا ۴ ساعت دوام پیدا می کند.

اما نوعی دیگر از روش مصرف این محرک وجود دارد که بیشتر در افغانستان متداول است و بصورت شربتی تشکیل شده از روغن شاهدانه و سایر موادگیاهی می باشد که مدت اثر بسیار طولانی تری دارد.

کلینیک ترک اعتیاد

عوارض مصرف حشیش

عوارض مصرف حشیش

اثرات مصرف حشیش بسته به پارامترهایی همچون مقدار مصرف، نوع و سابقه مصرف بسیار متفاوت می باشد که برخی از این پارامترها عبارتند از:

انتظار از تجربه مصرف

محل و نحوه همراهی مصرف کنندگان

دود حشیش از شش ها جذب سیستم گردش خون شده و با رسیدن به مغز و ایجاد اختلال در عملکرد صحیح مغز باعث بروز احساس نشئگی در مصرف کننده خواهد شد. چشم ها، پوست، سیستم گوارشی و گردش خون و سیستم عصبی نیز تحت تاثیر مصرف این محرک دچار اختلال در عملکرد صحیح می شوند.

عوارض مصرف حشیش عبارتند از:

افزایش اشتها

مشکل در حل مسئله و حافظه

تغییرات و نوسانات خلقی پیاپی

آیا حشیش اعتیادآور است؟

در خصوص اعتیادآوری حشیش باید بدانید که بله، حشیش بسیار اعتیادآور است و در دسته مواد محرک قرار می گیرد و مصرف کننده در مدت زمان کوتاهی نسبت به آن وابستگی شدیدی پیدا می کند. وابستگی و اعتیاد به حشیش با سایر مواد مخدر و محرک تفاوت دارد چرا که عمده وابستگی به حشیش روانی می باشد و وابستگی جسمانی کمتری دارد. این ایجاد وابستگی می تواند بعد از مصرف باعث بروز نشانه هایی در مصرف کننده شود که به کمک شناخت این علائم می توان به اعتیاد بیمار آگاه شد و برای درمان و کمک به آن اقدام کرد.

حشیش

علائم مصرف حشیش

علائم مصرف حشیش

حملات اضطرابی و گیجی

افزایش فشار خون و ضربان قلب

خشکی دهان ضمن افزایش اشتها

از سوی دیگر باید بدانید که THC با انباشته شدن در چربی های بدن و متابولیسم بسیار آهسته مدت زمان زیادی در بدن مصرف کننده باقی می ماند و ممکن است تا هفته ها بعد از آخرین مصرف اثرات آن در آزمایش اعتیاد مشخص می شود و این دفع آهسته خود یکی از اصلی ترین دلایل اعتیادزایی این محرک است.

کلینیک ترک اعتیاد

عوارض حشیش

عوارض کوتاه مدت مصرف حشیش

اختلال در عملکرد و میل جنسی

اختلال در حافظه، یادگیری و بی انگیزگی

اختلال در حواس بینایی، شنوایی و لامسه

مرکز ترک اعتیاد

عوارض مصرف حشیش

عوارض بلند مدت مصرف حشیش

تشنج

تحلیل بافت مغز

ابتلا به سرطان ریه

اما مصرف آن در دوران بارداری نیز می تواند باعث آسیب های ژنتیکی و اختلال در رشد طبیعی جنین شود. تا کنون با عوارض و اثرات مخرب این محرک آشنا شدیم اما عوارض مصرف این محرک چیزی فرا تر است موارد گفته شده است و استفاده از این محرک می توانید بر تمامی جنبه های زندگی بیمار تاثیر داشته باشد.

تاثیر حشیش بر زندگی مصرف کننده

اختلال در عملکرد شناختی رفتاری و ادراکی مصرف کننده

6 ماه مصرف حشیش عوارض طولانی مدت  ۲ ساله بر سلامت بیمار دارد

دانستی هایی در رابطه با حشیش

پرخاشگری از نشانه ها و عوارض محرک این محرک است

بیش از نیمی از مصرف کنندگان کراک در ابتدا وابسته به این محرک بوده اند

هذیا گویی و خود بزرگ بینی از عمده ترین نشانه های مصرف حشیش است

مرکز ترک اعتیاد

ترک حشیش

ترک حشیش

عمده وابستگی به این محرک روانی می باشد و بدیهی است که درمان و ترک آن نیازمند دریافت خدمات مشاوره ای می باشد و باید حتما در مرکز ترک اعتیاد انجام بگیرد و هرگونه ترک خودسرانه و خارج از نظارت پزشک می تواند عوارض مخربی بر سلامت مصرف کننده داشته باشد.

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رای شما ثبت شود

میانگین آرا ۰ / ۵٫ شمارش آرا: ۰

رایی یافت نشد. اولین نفری باشید که رای میدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.