متادون
متادون چیست؟
18 دی 1399
کلینیک ترک اعتیاد
شربت اپیوم یا شربت تریاک چیست؟
18 دی 1399
کلینیک ترک اعتیاد

حشیش چیست؟

حشیش چیست؟

حشیش مانند ماری جوانا از گیاه شاه دانه بدست می آید. حشیش از صمغ برگ و ساقه گیاه شاهدانه بدست می آید و معمولا قهوه ای رنگ است اما در موارد محدودی نیز به رنگ سبز تیره نیز دیده می شود. منبع اصلی تولید آن به دلیل کشت بالای شاه دانه در کشور افغانستان می باشد اما این محرک در کشورهای دیگری همچون مراکش، پاراگوئه نیز تولید و کشت می شود اما مصرف کنندگان آن طیف بیشتری از کشورها را در بر می گیرند.

حشیش مصرف کنندگان متعددی در کشورهایی همچون استرالیا، آمریکا، کانادا و متاسفانه ایران دارد که باید بدانید مصرف این محرک عوارض شدیدی بر سلامت روانی و جسمانی مصرف کننده دارد و ترک حشیش نیازمند دریافت خدمات روانشناسی و روانپزشکی می باشد و باید در کلینیک ترک اعتیاد انجام بگیرد.

کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد ایران با کادر درمانی مجرب و تیم روانشناسی و روانپزشک اعتیاد آماده ارائه خدمات ترک حشیش به بیماران عزیز می باشد. برخی از اثرات این محرک به دلیل وجود THC مشابه به ماری جوانا می باشد اما میان اثرات و عوارض این محرک ها تفاوت های بسیاری وجود دارد که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

حتما مطالعه کنید: ترک حشیش

حشیش در مقایسه با ماری جوانا از غلظت بالاتری دارد و روغن آن که فراوری شده این محرک است شدت و قدرت اعتیادآوری بالایی دارد و بسیار ضخیم چسبنده می باشد. از آنجایی که عمده مصرف کنندگان این محرک جوانان و نوجوانان می باشد به دلایل مختلفی همچون مخفی کردن اعتیاد خود از اصطلاحات مختلفی برای اشاره به آن استفاده می کنند که شناخت این اسامی برای خانواده ها می تواند بسیار با اهمیت باشد.

حشیش

حشیش

نام های دیگر حشیش

برای این محرک اسامی مختلفی وجود دارد که برخی از متداول ترین آنها عبارتند از:

پنیر

بنگ

چرس

سیگاری

حشیش

روش مصرف حشیش

روش مصرف حشیش

مصرف حشیش به روش های متعددی انجام می گیرد اما روتین ترین روش مصرف آن بصورت پر کردن آن در کاغذ سیگار با کاغذهای مخصوص است که به آن سیگاری می گویند. از دیگر روش های مصرف این محرک می توانیم مصرف به کمک چپق، قاشق داغ و چلیم را نام ببریم.

اثر گذاری با روش های گفته شده از حدود نیم ساعت بعد از مصرف شروع شده و تا ۴ ساعت دوام پیدا می کند.

اما نوعی دیگر از روش مصرف این محرک وجود دارد که بیشتر در افغانستان متداول است و بصورت شربتی تشکیل شده از روغن شاهدانه و سایر موادگیاهی می باشد که مدت اثر بسیار طولانی تری دارد.

اما همانطور که در ابتدا گفتیم مصرف حشیش اثرات و عوارض جبران ناپذیر کوتاه مدت و بلند مدتی بر سلامت مصرف کننده به همراه دارد که خود می تواند یکی از اصلی ترین دلایل ترک حشیش در مرکز ترک اعتیاد تحت نظر تیم روانشناسی و روانپزشک ترک اعتیاد می باشد که در ادامه به معرفی برخی از اثرات مصرف حشیش می پردازیم.

کلینیک ترک اعتیاد

عوارض مصرف حشیش

عوارض مصرف حشیش

اثرات مصرف حشیش بسته به پارامترهایی همچون مقدار مصرف، نوع و سابقه مصرف بسیار متفاوت می باشد که برخی از این پارامترها عبارتند از:

انتظار از تجربه مصرف

محل و نحوه همراهی مصرف کنندگان

مصرف بصورت ترکیبی با الکل یا بصورت مستقیم

دود حشیش از شش ها جذب سیستم گردش خون شده و با رسیدن به مغز و ایجاد اختلال در عملکرد صحیح مغز باعث بروز احساس نشئگی در مصرف کننده خواهد شد. چشم ها، پوست، سیستم گوارشی و گردش خون و سیستم عصبی نیز تحت تاثیر مصرف این محرک دچار اختلال در عملکرد صحیح می شوند.

عوارض مصرف حشیش عبارتند از:

افزایش اشتها

احساس وحشت و توهم

اضطراب، بدبینی و پارانویا

عدم درک صحیح از گذر زمان

مشکل در حل مسئله و حافظه

تغییرات و نوسانات خلقی پیاپی

یکی از باورهای اشتباه در خصوص مصرف حشیش عدم اعتیادآوری آن به دلیل گیاهی بودن آن است و یکی از اصلی ترین سوالات از مشاورین کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره در همین خصوص می باشد که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.

آیا حشیش اعتیادآور است؟

در خصوص اعتیادآوری حشیش باید بدانید که بله، حشیش بسیار اعتیادآور است و در دسته مواد محرک قرار می گیرد و مصرف کننده در مدت زمان کوتاهی نسبت به آن وابستگی شدیدی پیدا می کند. وابستگی و اعتیاد به حشیش با سایر مواد مخدر و محرک تفاوت دارد چرا که عمده وابستگی به حشیش روانی می باشد و وابستگی جسمانی کمتری دارد. این ایجاد وابستگی می تواند بعد از مصرف باعث بروز نشانه هایی در مصرف کننده شود که به کمک شناخت این علائم می توان به اعتیاد بیمار آگاه شد و برای درمان و کمک به آن اقدام کرد.

حشیش

علائم مصرف حشیش

علائم مصرف حشیش

حملات اضطرابی و گیجی

افزایش فشار خون و ضربان قلب

خشکی دهان ضمن افزایش اشتها

عدم تعادل و بی توجهی در اطراف

بیماری های ریوی، برونشیت و سرفه

نوسانات خلقی و متغیر بودن احساسات

سرخی چشم ها و اختلال در درک رنگ ها

گیجی و عدم درک صحیح صدا و جهت صدا

از سوی دیگر باید بدانید که THC با انباشته شدن در چربی های بدن و متابولیسم بسیار آهسته مدت زمان زیادی در بدن مصرف کننده باقی می ماند و ممکن است تا هفته ها بعد از آخرین مصرف اثرات آن در آزمایش اعتیاد مشخص می شود و این دفع آهسته خود یکی از اصلی ترین دلایل اعتیادزایی این محرک است.

اما موارد گفته شده تنها بخشی از نشانه های مصرف این محرک می باشند و عوارض بلند مدت و کوتاه مدت آن طیف گسترده تری از بیماری ها و عوارض را در بر می گیرد که متداول ترین عوارض آن به شرح زیر است.

کلینیک ترک اعتیاد

عوارض حشیش

عوارض کوتاه مدت مصرف حشیش

اختلال در عملکرد و میل جنسی

اختلال در حافظه، یادگیری و بی انگیزگی

اختلال در حواس بینایی، شنوایی و لامسه

اختلال در حفظ تعادل و مهارت های حرکتی

اختلال در عملکرد سیستم تجزیه و تحلیل مغز

اختلالات خواب و عدم درک صحیح زمان و مکان

اختلال حافظه، بی انگیزگی و نوسانات خلقی، عدم تعادل و گم گشتگی تنها عوارض کوتاه مدت مصرف حشیش می باشند که خود می توانند یکی از اصلی ترین دلایل ترک حشیش و بازگشت به سلامتی باشد. ترک حشیش در مرکز ترک اعتیاد شبانه روزی طلوعی دوباره، تحت نظر باتجربه ترین درمانگران و متخصصین با پرستاری شبانه روزی مطابق آخرین متدهای درمانی انجام می گیرد.

مرکز ترک اعتیاد

عوارض مصرف حشیش

عوارض بلند مدت مصرف حشیش

تشنج

تحلیل بافت مغز

ابتلا به سرطان ریه

بیماری های تنفسی

اختلال در سیستم ایمنی

اضطراب، توهم، هذیان و جنون

تغییر غلظت هورمون ها و بی نظمی قاعدگی

اما مصرف آن در دوران بارداری نیز می تواند باعث آسیب های ژنتیکی و اختلال در رشد طبیعی جنین شود. تا کنون با عوارض و اثرات مخرب این محرک آشنا شدیم اما عوارض مصرف این محرک چیزی فرا تر است موارد گفته شده است و استفاده از این محرک می توانید بر تمامی جنبه های زندگی بیمار تاثیر داشته باشد.

تاثیر حشیش بر زندگی مصرف کننده

اختلال در عملکرد شناختی رفتاری و ادراکی مصرف کننده

6 ماه مصرف حشیش عوارض طولانی مدت  ۲ ساله بر سلامت بیمار دارد

ممکن است مصرف کننده تا ۳ روز بعد از مصرف حالت کندی در فکر کردن داشته باشد

احساس ناتوانی و عدم کسب موفقیت از اصلی ترین عوارض روحی مصرف این محرک می باشد

دانستی هایی در رابطه با حشیش

پرخاشگری از نشانه ها و عوارض محرک این محرک است

بیش از نیمی از مصرف کنندگان کراک در ابتدا وابسته به این محرک بوده اند

هذیا گویی و خود بزرگ بینی از عمده ترین نشانه های مصرف حشیش است

اختلالات و بیماری های روانی از اصلی ترین از دیگر عوارض مصرف این محرک هستند

مصرف کنندگان در ابتدا دچار وابستگی روانی و سپس دچار وابستگی جسمی می شوند

متاسفانه بیشترین قربانیان وابستگی به این محرک توهم زا نوجوانان و جوانان بین ۱۵ الی ۲۰ سال هستند

مرکز ترک اعتیاد

ترک حشیش

ترک حشیش

عمده وابستگی به این محرک روانی می باشد و بدیهی است که درمان و ترک آن نیازمند دریافت خدمات مشاوره ای می باشد و باید حتما در مرکز ترک اعتیاد انجام بگیرد و هرگونه ترک خودسرانه و خارج از نظارت پزشک می تواند عوارض مخربی بر سلامت مصرف کننده داشته باشد به همین منظور ترک حشیش یکی از خدمات ارائه شده در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره به عنوان بهترین مرکز ترک اعتیاد کشور می باشد و بصورت تخصصی زیر نظر بهترین درمانگرهای اعتیاد شامل تیم پزشکی جهت جلوگیری از عوارض ترک، تیم روانشناسی با هدف آموزش بیمار جهت کنترل وسوسه و جلوگیری از لغزش دوباره و روانپزشک ترک اعتیاد با هدف کنترل علائم روانی بیمار انجام می شود تا علاوه بر درمان جسمانی، مشکلات روانی و روحی بیمار نیز درمان شود و با اصلاح چهارچوب های ذهنی خود بتواند یک زندگی بدون مصرف دوباره مواد مخدر را از سر بگیرد و تبدیل به یکی از اعضای عادی جامعه و خانواده شود.

جمع بندی نهایی

حشیش محرک بسیار اعتیادآوری است که از گیاه خشخاش بدست می آید و مصرف آن علاوه بر عوارض جبران ناپذیری که دارد باعث ایجاد وابستگی روانی و جسمانی می شود و ترک حشیش نیاز به دریافت خدمات روان درمانی در کلینیک ترک اعتیاد دارد.

درمان اعتیاد و سم زدایی حشیش در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره توسط بهترین کادر روانپزشکی، متخصصین علوم اعصاب شناختی، پزشکان متخصص در رشته های قلب، عفونی و ریه، تیم روانشناسی، روان پرستار، پیراپزشک و پزشک عمومی و تیم پرستاری انجام می پذیرد و با استفاده از روش های نوین درمانی و امکانات بروز و پیشرفته نظیر بیوفیدبک، نوروفیدبک و آر تی ام اس ضامن حفظ سلامت بیماران و درمان بی بازگشت آنها باشیم. از ویژگی های دیگر مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره می توانیم به ارائه بهترین و سریعترین روش ترک اعتیاد و بخش بستری مجزا برای بانوان و آقایان، امکانات رفاهی، ورزشی، تفریحی، بیمارستانی و بخش ICU، ویزیت بالینی روزانه، خدمات درمانی شبانه روزی و پیگیری های بعد از درمان اشاره نمود که هدف اصلی ما رعایت منشور حقوق بیمار و خانواده آن می باشد تا با فراهم آوردن بهترین امکانات درمانی و رفاهی شرایط بی نظیری جهت درمان بیمار فراهم آوریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *