قرص ب۲ چیست؟
17 دی 1399
متادون
متادون چیست؟
17 دی 1399
کلونازپام چیست؟

کلونازپام چیست؟

کلونازپام چیست؟

کلونازپام که از خانواده ی بنزودیازپین ها می باشد دارویی ضد اضطراب و تشنج می باشد و به منظور جلوگیری از بروز تشنج توسط پزشک تجویز می شود، از همین رو کلونازپام خاصیت آرامبخشی دارد و همانند هروئین باعث تحریک سیستم عصبی مصرف کننده می شود.

از دیگر مصارف داروی کلونازپام می توانیم به درمان بیماری حملات پانیک اشاره نماییم اما باید توجه داشته باشید که این دارو نیز تنها تحت نظر پزشک خطری برای مصرف کننده ندارد و هرگونه مصرف خارج از دستور پزشک آن می تواند باعث اعتیاد و وابستگی در مصرف کننده شود که خود عوارض و علائم مشخصی دارد که در طول مقاله به معرفی و بررسی آنها می پردازیم. بطور کلی کلونازپام نوعی سرکوب کننده سیستم عصبی می باشد و با اثرگذاری بر گاما آمینوبوتیریک اسید که با نام (GABA) نیز شناخته می شود تاثیر خود را اعمال می کند. قرص کلونازپام به منظور کنترل وضعیت بیمارانی که دچار شوک و تشنج، ناشی از اضطراب و استرس هستند تجویز می شود.

مرکز ترک اعتیاد

کلونازپام

آیا کلونازپام دارویی اعتیاد آور است؟

اعتیادآوری کلونازپام یکی از اصلی ترین نگرانی ها و سوالات مصرف کنندگان و خانواده آنها از مشاورین مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره می باشد. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بله، از آنجایی که کلونازپام از خانواده ی داروهای آرامبخش می باشد مصرف خارج از دستور پزشک و خودسرانه آن می تواند باعث اعتیاد مصرف کننده شود.

ترک کلونازپام نیز نیاز به دریافت خدمات مشاوره ای و درمانی دارد چرا که قطع مصرف خودسرانه آن می تواند عوارض همچون اضطراب برای مصرف کننده داشته باشد به همین جهت مراجعه به مرکز ترک اعتیاد به منظور ترک کلونازپام بسیار ضروری است. برنامه درمانی و ترک در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره بسته به نیاز شرایط بیمار و مطابق با شرایط مصرف فرد تحت نظر مشاورین روانشناسی و روانپزشکی انجام می شود و به بیماران فرصت ترک بدون وسوسه بازگشت را می دهد.

حتما مطالعه کنید: ترک کلونازپام
کلونازپام

عوارض کلونازپام

عوارض مصرف کلونازپام

مصرف خودسرانه این داروی آرامبخش عوارض روحی و جسمی بسیاری برای مصرف کننده به همراه دارد که عدم کنترل آنها می تواند تاثیرات جبران ناپذیری بر زندگی مصرف کننده داشته باشد، در ادامه به معرفی برخی از عوارض خواهیم پراخت.

حساسیت های پوستی همچون کهیر

اختلال تنفسی و مشکل در بلع

گرفتگی صدا و ورم تارها صوتی

هنجار شکنی و نابسامانی کرداری

مشکلات و بیماری های گوارشی

اختلال در حافظه، فراموشی

عدم هماهنگی اعضای بدن

اختلال در وضعیت جنسی

اختلال خواب و خستگی

تکرر ادرار و سوزش

دشواری در بلع

حمله قلبی

تاری دید

خواب آلودگی یکی از متداول ترین عوارض مصرف این دارو می باشد و علت آن خاصیت آرامبخشی این دارو می باشد به همین جهت ضروری است که بعد از مصرف این دارو از رانندگی و انجام فعالیت هایی که به تمرکز بالایی نیاز دارد پرهیز نمایید.

کلینیک ترک اعتیاد

کلونازپام

آیا کلونازپام مرفین دارد؟

یکی از متداول ترین سوالات از مشاورین کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره مربوط به وجود مرفین در کلونازپام است که در این خصوص باید بدانید هیچ ترکیبی از مرفین در کلونازپام موجود نمی باشد اما مصرف ترکیبی آن با برخی از داروها می تواند عوارض مخربی همچون مرگ برای مصرف کننده داشته باشد بنابراین بهتر است درصورت مصرف داروهایی همچون کدئین، فنتانیل، متادون، مرفین و اکسی کدون قبل از مصرف با پزشک مشورت نمایید و در صورت مصرف همزمان و بروز یکی از علائم زیر خیلی سریع با پزشک تماس بگیرید:

سرگیجه

سبک سری

تنفس کند و دشوار

عدم پاسخگویی به محرک ها

همچنین توجه داشته باشید که مصرف همزمان الکل با کلونازپام نیز می تواند خطرات بسیار شدیدی برای مصرف کننده داشته باشد.

مرکز ترک اعتیاد

مصرف کلونازپام در دوران بارداری

مصرف در دوران بارداری

کلونازپام دارویی بسیار قوی است و مصرف آن در دوران بارداری می تواند باعث اعتیاد جنین به این دارو شود، همچنین توجه داشته باشید که مصرف این دارو در هفته های آخر بارداری نیز می تواند باعث مشکلات تنفسی، اختلال در تغذیه، گیجی و ضعف ماهیچه ای جنین شود.

مصرف در دوران شیردهی

مصرف این دارو در زمان شیردهی نیز می تواند باعث وابستگی و اعتیاد جنین شود، چرا که با توجه به قدرتی که دارد می تواند وارد شیر مادر که منبع تغذیه نوزاد است شود و عوارضی همچون کاهش وزن، گیجی و اعتیاد برای نوزاد داشته باشد.

کلونازپام موارد احتیاط و منع مصرف متعددی نیز دارد که ضروری است نسبت به آنها آگاه باشید.

در مدت زمان تجویز پزشک، حتما به منظور بررسی وضعیت پیش رفت درمان به پزشک مراجعه نمایید

مصرف طولانی مدت این دارو باعث اعتیاد و وابستگی می شود که از نشانه های آن می توانیم به میل به مصرف شدید و افزایش خودسرانه دوز مصرف اشاره کنیم

در صورت وجود علائم وابستگی به سرعت به مرکز ترک اعتیاد مراجعه نمایید

ضروری است که مصرف کلونازپام تحت نظر پزشک باشد و از قطع مصرف ناگهانی جلوگیری نمایید چرا که خطر تشنج و سرع را به حد قابل توجهی افزایش می دهد

مقدار استاندارد مصرف چقدر است؟

میزان مصرف باید مطابق نظر پزشک باید چرا که شرایط هر فرد نسبت به دیگری متفاوت است اما بطور کلی میزان مصرف برای بزرگسالان به منظور کنترل تشنج روزانه ۱٫۵ میلی گرم در ۳ نوبت می باشد و باید هر ۳ روز یکبار بین ۰٫۵ الی ۱ میلی گرم افزایش پیدا کند و این پروسه تا کنترل کامل تشنج ادامه پیدا می کند.

توجه داشته باشید:

حداکثر میزان مصرف طی روز نباید از ۲۰ میلی گرم بیشتر باشد.

میزان مصرف به منظور کنترل هراس نیز هر دو روز یکبار ۰٫۲۵ میلی گرم است و بعد از ۳ روز می توان میزان مصرف را تا ۱ میلی گرم افزایش داد.

کلینیک ترک اعتیاد

علائم ترک کلونازپام

قطع مصرف ناگهانی

قطع مصرف و بازگشت به سلامتی تنها از طریق درمان در کلینیک ترک اعتیاد امکان پذیر است و هر گونه ترک و قطع مصرف خودسرانه می تواند باعث بروز علائم ترک بیماران شود به همین جهت توصیه می کنیم از هرگونه ترک خودسرانه پرهیز نمایید و برای ترک کلونازپام به کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره مراجعه نمایید.

علائم ترک کلونازپام

اضطراب

تشنج و رعشه

حملات پانیک

تحریک پذیری

بی خوابی و خستگی

حملات هراس شدید

لرزش و گرفتگی عضلات

درد در ناحیه معده و شکم

مرکز ترک اعتیاد

ترک کلونازپام

ترک کلونازپام

ار آنجایی که وابستگی به کلونازپام روانی و جسمانی می باشد ترک کلونازپام نیازمند بستری در مرکز ترک اعتیاد می باشد. ترک کلونازپام یکی از خدمات ارائه شده در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره می باشد و تمامی مراحل درمان تحت نظر مجرب ترین درمانگران و کادر درمانی انجام می شود و جلسات مشاوره و روان درمانی این امکان را به بیماران می دهد تا صدمات وارد شده بر روان خود در اثر مصرف هر مخدر یا محرک را جبران کنند، همچنین به منظور درمان هرچه بهتر جلسات مشاوره ای و درمانی حتی بعد از ترخیص بیمار نیز ادامه پیدا میکند و به بیمار این امکان را می دهد تا به سادگی بتواند در مقابل وسوسه مصرف مجدد در بیاید.

جمع بندی نهایی

درمان اعتیاد و سم زدایی کلونازپام در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره توسط بهترین کادر روانپزشکی، متخصصین علوم اعصاب شناختی، پزشکان متخصص در رشته های قلب، عفونی و ریه، تیم روانشناسی، روان پرستار، پیراپزشک و پزشک عمومی و تیم پرستاری انجام می پذیرد و با استفاده از روش های نوین درمانی و امکانات بروز و پیشرفته نظیر بیوفیدبک، نوروفیدبک و آر تی ام اس ضامن حفظ سلامت بیماران و درمان بی بازگشت آنها باشیم. از ویژگی های دیگر مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره می توانیم به ارائه بهترین و سریعترین روش ترک اعتیاد و بخش بستری مجزا برای بانوان و آقایان، امکانات رفاهی، ورزشی، تفریحی، بیمارستانی و بخش ICU، ویزیت بالینی روزانه، خدمات درمانی شبانه روزی و پیگیری های بعد از درمان اشاره نمود که هدف اصلی ما رعایت منشور حقوق بیمار و خانواده آن می باشد تا با فراهم آوردن بهترین امکانات درمانی و رفاهی شرایط بی نظیری جهت درمان بیمار فراهم آوریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *