دیازپام
دیازپام چیست؟
18 دی 1399
کلینیک ترک اعتیاد
کتامین چیست؟
18 دی 1399
شیشه چیست؟

شیشه چیست؟

شیشه چیست؟

شیشه که نام علمی آن آمفتامین می باشد، محرکی بسیار قوی است که ابتدا توسط شیمی دانی آلمانی درسال ۱۸۸۷ ساخته شد، این دارو در ابتدا کاربرد درمانی برای بیماری هایی همچون افسردگی و بیش فعالی داشت. اما در زمان جنگ جهانی دوم ژاپن به منظور کمک به رفع خستگی و گرسنگی سربازان اقدام به ساخت کریستال کردند.

شیشه، قوی ترین نوع مت آمفتامین می باشد. سفید رنگ و بدون بو و با مزه ای بسیار تلخ است که قابلیت حل شدن آب و الکل را نیز دارد که متاسفانه بسیاری از مصرف کنندگان پس حل کردن در آب، آن را به روش تزریقی استفاده می نمایند.

همانطور که گفتیم، شیشه محرکی بسیار قوی است و مصرف آن تاثیر بسیار زیادی بر روان مصرف کننده می گذارد به همین جهت ترک شیشه نیاز به دریافت خدمات روانشناسی و روانپزشکی دارد تا بیمار بتواند علاوه بر ترک و درمان جسمانی به اصلاح ساختارهای مغزی خود بپردازند. ترک شیشه در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره تحت نظر مجرب ترین تیم روانشناسی و روانپزشک اعتیاد با پرستاری شبانه روزی مطابق آخرین متدهای درمان جهانی پس از انجام ارزیابی اولیه توسط درمانگران متخصص انجام می گیرد که خود ضامن ترک بدون بازگشت می باشد.

حتما مطالعه کنید: ترک شیشه

مت آمفتامین در چهارنوع قرص، کریستال، پایه و پودر وجود دارد که میان آنها به کریستال یخ یا سنگ، به پایه رب و به پودر سرعت می گویند.

آمفتامین نام های دیگری نیز دارد و در میان مصرف کنندگان به ICE، شلاق، گوی، کاسه، .Whiz, Uppers, Dexies شناخته می شود. مکانیزم تاثیرگذاری این محرک بر افزایش میزان ترشح دوپامین و نور اپی نفرین می باشد و به این صورت بر تمام سیستم عصبی بدن تاثیر می گذارد.

شیشه

شیشه چگونه ساخته می شود؟

شیشه چگونه ساخته می شود؟

شیشه برخلاف مخدرهای طبیعی همچون تریاک و هروئین در آزمایشگاه های زیرزمینی ساخته می شود به همین جهت پروسه و روش ساخت آن ثابت نمی باشد و فرمول آن در هر آزمایشگاه متفاوت است اما جالب است بدانید اثرات شیشه در زمان ساخت تا سالها بر محل تولید باقی می مانند و ممکن است تولیدکنندگان به بیماری هایی همچون تنگی نفس و بیماری های تنفسی، سرگیجه دچار شوند.

شیشه

تفاوت شیشه با کوکائین

تفاوت شیشه با کوکائین

شیشه و کوکائین هر دو در دسته مواد محرک قرار میگیرند و در دسته بندی مت آمفتامین قرار می گیرند به همین جهت با یکدیگر شباهت ساختاری متعددی دارند اما مکانیزم تاثیرگذاری آنها متفاوت است به همین جهت پروسه ترک شیشه و ترک کوکائین متفاوت می باشد و هر دو نیاز به درمان تخصصی در کلینیک ترک اعتیاد مطابق نظر درمانگران دارند.

یکی از نقاط تاثیرگذاری و عملکرد مشابه شیشه و کوکائین مربوط به تحریک افزایش تولید دوپامین در مغز می شود اما برای درک بهتر در ادامه به بررسی تفاوت های این دو محرک خواهیم پرداخت:

شیشه بصورت مصنوعی و در آزمایشگاه ساخته می شود اما کوکائین از گیاهی به نام کوکا استخراج می شود

مدت زمان دوام اثرات شیشه حدود ۲۴ ساعت می باشد در صورتی که اثرات کوکائین حدود ۳۰ دقیقه باقی می ماند

50 درصد مقدار مصرفی شیشه در طی ۱۲ ساعت بصورت طبیعی از بدن دفع می شود اما مدت زمان دفع این مقدار در کوکائین حدود یک ساعت می باشد

کوکائین کاربرد پزشکی دارد و در برخی از عمل های جراحی از آن به عنوان بی حس کننده استفاده می کنند اما شیشه مصارف پزشکی بسیار محدودی دارد

مرکز ترک اعتیاد

نحوه مصرف

نحوه مصرف شیشه

شناخت روش مصرف یکی از عواملی است که به خانواده ها و افراد کمک می کند تا بتوانند نسبت به اعتیاد مصرف کننده آگاه شوند و و برای ترک شیشه به او کمک کنند.

همانطور که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم، شیشه در انواع مختلفی تولید می شود به همین جهت روش های مصرف مختلفی نیز دارد، این محرک قوی به روش تدخین، استنشاق از بینی، خوراکی یا تزریق قابل استفاده است و هر نوع مصرف آن اثرات خاصی بر مصرف کننده دارد.

در روش تدخین و تزریق، مصرف کننده در کوتاه ترین زمان به ارگاسم روانی میرسد و برای چند دقیقه احساس سرخوشی شدیدی را تجربه می کند. در این روش بیمار در کمتر از ۱۰ ثانیه تحت تاثیر شیشه قرار می گیرد.

در روش استنشاقی علائم دیرتر و بین ۳ الی ۵ دقیقه ظاهر می شود و در حالت خوراکی حدود ۲۰ دقیقه زمان لازم است تا بیمار اثرات مصرف را تجربه کند.

معمولا برای کشیدن شیشه از نوع ice شیشه استفاده می شود که بسیار خالص است و روش مصرف آن شبیه به کراک می باشد، در این روش پس از اولین مصرف پس مانده شیشه کشیده شده را مجدد جمع آوری می کند و بار دیگر از آن استفاده می کنند.

نکته ای که باید بدانید این است که مهم نیست با کدام روش اقدام به مصرف شیشه کنید، در هر صورت شیشه وارد خون شده و اثرات سوء خود را بر سیستم عصبی مصرف کننده باقی می گذارد به همین جهت ضروری است که از مصرف هرگونه مخدر و محرکی جلوگیری کنید و در صورت مصرف هرچه زودتر نسبت به ترک اعتیاد اقدام نمایید چرا که هیچ گاه برای درمان و کسب سلامت دیر نیست.

ترک شیشه در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد ایران مطابق با آخرین متدهای درمانی در جهان تحت نظر دائمی تیم روانشناسی و روانپزشک ترک اعتیاد مجرب و کادر پرستاری شبانه روزی با کلیه امکانات رفاهی و بیمارستانی پس از ارزیابی های اولیه با بهترین کیفیت انجام می گیرد.

نحوه اعتیادزایی

شیشه تاثیر مستقیمی بر عملکرد سیستم عصبی و مغز بیمار دارد و با صدماتی که بر مغز وارد می کند عملکرد بخش احساس لذت بیمار را مختل می کند به همین جهت بیماران بدون مصرف دیگر هیچ لذتی را تجربه نمی کنند و هر بار برای تجربه بیشتر این احساس خوش آیند دوز مصرفی خود را افزایش می دهند و به دنبال این تداوم مصرف وابستگی و اعتیاد شکل می گیرد.

مرکز ترک اعتیاد

شیشه

مصرف کنندگان شیشه چه افرادی هستند؟

همانطور که پیش تر گفتیم شیشه محرکی است که تاثیر مستقیمی بر ترشح هورمون دوپامین دارد به همین جهت مصرف آن احساس لذت شدیدی در بیمار ایجاد می کند، متاسفانه کسب و تجربه احساس خوش آیند دلیلی است که بسیاری از نوجوانان و جوانان به مصرف شیشه گرایش پیدا می کنند.

اما برای اینکه دقیق تر به این بحث بپردازیم به بررسی کامل دلایل گرایش جوانان به مصرف شیشه می پردازیم.

دلایل مصرف

طبق آمارهای رسمی بیشتر مصرف کنندگان شیشه در رده سنی ۱۸ الی ۲۵ سال قرار دارند که تحت تاثیر اطرافیان در مهمانی های شبانه و شایعات محیط تحصیل مبنی بر افزایش تمرکز و شب بیداری برای مطالعه اقدام به مصرف این محرک می کنند.

اما از دلایل دیگر مصرف شیشه می توانیم به موارد زیر نیز اشاره کنیم:

فرار از احساسات ناخوشایند

تفریح و رهایی از مشکلات شخصی

کنجکاوی و کسب تجربه

رویارویی با عوامل بازدارنده محیطی

رفع مسئولیت ها و سهولت تصمیم گیری

افزایش میل و توان جنسی

اما دلیل مصرف هرچه که باشد شیشه محرکی بسیار قوی است و مصرف آن نه تنها سودی برای مصرف کننده ندارد بلکه باعث بروز اختلالات روانی و جسمانی همچون اضطراب و افسردگی، نوسانات خلقی و پرخاشگری، پارانویا و… در مصرف کننده می شود که در طول مقاله به معرفی کامل عوارض مصرف این محرک می پردازیم.

مرکز ترک اعتیاد

نشانه مصرف

علائم و نشانه های مصرف

از آنجایی که شیشه مستقیما بر سیستم عصبی مصرف کننده تاثیر دارد و سیستم عصبی کنترل کننده رفتارها و حرکات انسان است مصرف کنندگان شیشه به دلیل اختلال در این سیستم علائمی را نشان می دهند که آگاهی از این نشان ها کمکی بسیاری به سایرین در تشخیص اعتیاد بیمار می کند.

یکی از علائم مصرف کاهش اشتها در زمان فعالیت زیاد و افزایش سوخت و ساز بدن، همچنین مصرف کنندگان در زمان مصرف هیچگونه نشانه ای از خستگی نشان نمی دهند.

رفتارهای خشن و پرخاشگرانه، سوء ظن و بدبینی، توهمات دیداری و پیدایش رفتارهای وسواسی از دیگر علائم مصرف می باشد.

اختلال در سیستم گردش خون، افزایش ضربان قلب و فشار خون بالا، برهم ریختگی ریتم طبیعی تنفس، قرمزی چشم ها از شدت افزایش دمای بدن از دیگر تبعات مصرف شیشه می باشد.

اما علاوه بر علائم گفته شده که به خودی خود می توانند به زندگی نرمال فرد صدمه وارد کنند، مصرف این محرک عوارض و اثرات کوتاه مدت و بلند مدت مصرف نیز دارد که طیف وسیعی از بیماری های و مشکلات روحی و جسمی را در بر می گیرند در ادامه به معرفی این اثرات خواهیم پرداخت.

کلینیک ترک اعتیاد

عوارض مصرف شیشه

عوارض مصرف شیشه

برخی از مهمترین عوارض مصرف شیشه عبارتند از:

کاهش مقاومت سیستم ایمنی بدن در برابر بیماری ها

آسیب جدی ارگان های حیاتی همچون: قلب، کبد، ریه، شش ها و کلیه ها

ابتلا به بیماری های روحی و روانی همچون: افسردگی، اسکیزوفرنی، اختلالات شخصیتی

کلینیک ترک اعتیاد

عوارض کوتاه مدت مصرف شیشه

عوارض کوتاه مدت مصرف شیشه

نکته ای که در رابطه با شیشه باید بدانید این است که مصرف شیشه بیش از هر مخدر و محرکی دارای علائم و عوارض است که برخی از عمده ترین آنها عبارتند از:

تعریق شدید

خواب نامنظم

تحریک پذیری

تب و گرگرفتگی

گیجی و پریشانی

مشکلات گوارشی

رنگ پریدگی پوستی

تهوع و استفراغ پیاپی

گشادی مردمک چشم

تکلم سریع و بریده بریده

کاهش اشتها و کاهش وزن

سرخی و قرمزی چشم ها

تنفس نامنظم و بریده بریده

سنگ زدگی دندان ها و قفل شدن فک

بهم ریختگی ریتم قلبی، افزایش فشار خون

اما باید بدانید اثرات کوتاه مدت مصرف شیشه به این موارد خلاصه نمی شود و  عصبانیت و صدمه زدن به خود و دیگران از دیگر اثرات این دارو است. پیش تر اشاره کردیم که این محرک در آزمایشگاه های مختلفی تولید می شود و هر آزمایشگاه فرمول خاص خود را دارد به همین جهت خلوص محرک متفاوت است و این تفاوت می تواند باعث مسمومیت، تشنج، کما و مرگ مصرف کننده شود.

از دیگر صدمات شیشه به ارگان ها می توانیم به گرفتگی عروق خونی و به دنبال آن حملات قلبی و مغزی اشاره کنیم که متاسفانه در بیماران اعتیاد بسیار شایع است.

کلینیک ترک اعتیاد

عوارض بلند مدت مصرف شیشه

عوارض بلند مدت مصرف شیشه

پیش تر با تعداد زیادی از اثرات کوتاه مدت مصرف شیشه آشنا شدیم اما اثرات بلند مدت مصرف نیز طیف گسترده ای از بیماری ها را در بر می گیرد که شاخص ترین آنها عبارتند از:

اضطراب

افسردگی

سوء تغذیه

اختلال عاطفی

خستگی شدید

ابتلا به عفونت ها

رعشه و بی قراری

اختلال و نوسان هیجانی

افکار و رفتارهای هذیان آور

خشکی و تغییر رنگ پوست

کمبود مواد معدنی و ویتامینی بدن

دندان سایی و پوسیدگی دندان ها

زخم های سطح پوست، آکنه و خارش

مواردی که تا کنون به آنها اشاره کرده ایم تنها بخشی از عوارض مصرف این محرک می باشد و خود دلیلی می باشد تا هرچه زودتر اقدام به ترک شیشه کنید، متخصصین و مشاورین مرکز ترک اعتیاد شبانه روزی طلوعی دوباره آماده ارائه خدمات با آخرین استانداردهای جهانی در زمینه ترک شیشه به شما عزیزان می باشند.

مرکز ترک اعتیاد

تاثیر بر مغز

تاثیرات شیشه بر عملکرد مغز

طبق بررسی ها و تحقیقات بیش از ۵۰ درصد گیرنده های دوپامین در مغز بعد از مصرف بطور کلی از بین خواهند رفت و به گیرنده های سروتونین صدمات بسیار بیشتری از دوپامین وارد می کند که این صدمات زمینه ساز بروز بیماری های اعصاب و روان همچون روانپریشی در بیمار می شود.

طی بررسی اسکن های مغزی بسیاری از بیماران اعتیاد به شیشه مشخص شد متاسفانه در این بیماران قسمت های مختلفی از مغر دچار فرورفتگی و از کار افتادگی شده اند و کارکرد معمول خود را از دست داده اند.

مرکز ترک اعتیاد

اوردوز با شیشه

اوردوز بر اثر بیش مصرفی شیشه

متاسفانه اوردوز در میان مصرف کنندگان شیشه بسیار شایع می باشد و علاوه بر مرگ، می تواند باعث سکته مغزی، مشکلات و بیماری های قلبی و عروقی و تشنج شود. باید بدانید که مقابله با اوردوز باید در سریع ترین زمان ممکن انجام شود چرا که هرگونه تاخیر در امداد رسانی می تواند به مرگ بیمار منجر شود. به همین جهت ضروری است که در زمان اوردوز سریعا با اورژانس تماس بگیرید. اوردوز نیز با نشانه هایی همراه است که برخی از این نشانه ها عبارتند از:

اختلال در تنفس

درد در قفسه سینه

لرز، گرفتگی عضلانی و لرزش

استفراغ، سر درد شدید و اضطراب

چند توصیه پزشکی مهم

باید بدانید که هرگونه درمان اشتباه و خودسرانه می تواند عوارض بسیار مخربی بر سلامت مصرف کننده داشته باشد به همین جهت ضروری است که برای درمان به مرکز ترک اعتیاد مراجعه نمایید.

متاسفانه بیماران اعتیاد بخصوص وابستگان به شیشه خیلی دیر اعتیاد خود را قبول می کنند و خانواده در این زمان مهمترین نقش را ایفا می کند. در این استفاده از نظرات یک مشاور کمک بسزایی به متقاعد کردن بیمار می کند. برای درمان روش های مختلفی وجود دارد که انتخاب روش باعث می شود تا بیمار بتواند ترکی بدون بازگشت را تجربه کند به همین جهت ضروری است که ترک در مرکز ترک اعتیاد چندوجهی مطابق نظر روانپزشک و روانشناس انجام شود.

کلینیک ترک اعتیاد

ترک شیشه

ترک شیشه در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره

ترک شیشه یکی از خدمات ارائه شده در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد کشور می باشد و بصورت تخصصی زیر نظر بهترین درمانگرهای اعتیاد شامل تیم پزشکی جهت جلوگیری از عوارض ترک شیشه، تیم روانشناسی با هدف آموزش بیمار جهت کنترل وسوسه و جلوگیری از لغزش دوباره و روانپزشک ترک اعتیاد با هدف کنترل علائم روانی بیمار انجام می شود تا علاوه بر درمان جسمانی، مشکلات روانی و روحی بیمار نیز درمان شود و با اصلاح چهارچوب های ذهنی خود بتواند یک زندگی بدون مصرف دوباره مواد مخدر را از سر بگیرد و تبدیل به یکی از اعضای عادی جامعه و خانواده شود.

جمع بندی نهایی

شیشه محرک بسیار اعتیادآوری است که سوء مصرف آن علاوه بر ایجاد وابستگی روانی و جسمانی باعث بروز علائم جبران ناپذیری در مصرف کننده می شود و ترک شیشه نیاز به درمان بستری در مرکز ترک اعتیاد دارد.

درمان اعتیاد و سم زدایی شیشه در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره توسط بهترین کادر روانپزشکی، متخصصین علوم اعصاب شناختی، پزشکان متخصص در رشته های قلب، عفونی و ریه، تیم روانشناسی، روان پرستار، پیراپزشک و پزشک عمومی و تیم پرستاری انجام می پذیرد و با استفاده از روش های نوین درمانی و امکانات بروز و پیشرفته نظیر بیوفیدبک، نوروفیدبک و آر تی ام اس ضامن حفظ سلامت بیماران و درمان بی بازگشت آنها باشیم. از ویژگی های دیگر کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره می توانیم به ارائه بهترین و سریعترین روش ترک اعتیاد و بخش بستری مجزا برای بانوان و آقایان، امکانات رفاهی، ورزشی، تفریحی، بیمارستانی و بخش ICU، ویزیت بالینی روزانه، خدمات درمانی شبانه روزی و پیگیری های بعد از درمان اشاره نمود که هدف اصلی ما رعایت منشور حقوق بیمار و خانواده آن می باشد تا با فراهم آوردن بهترین امکانات درمانی و رفاهی شرایط بی نظیری جهت درمان بیمار فراهم آوریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *