دیازپام
دیازپام چیست؟
18 دی 1399
کلینیک ترک اعتیاد
کتامین چیست؟
18 دی 1399
نمایش همه
شیشه چیست؟

شیشه چیست؟

۴
(۳)

شیشه چیست؟

شیشه که نام علمی آن آمفتامین می باشد، محرکی بسیار قوی است که ابتدا توسط شیمی دانی آلمانی درسال ۱۸۸۷ ساخته شد، این دارو در ابتدا کاربرد درمانی برای بیماری هایی همچون افسردگی و بیش فعالی داشت. اما در زمان جنگ جهانی دوم ژاپن به منظور کمک به رفع خستگی و گرسنگی سربازان اقدام به ساخت کریستال کردند. شیشه، قوی ترین نوع مت آمفتامین می باشد. سفید رنگ و بدون بو و با مزه ای بسیار تلخ است که قابلیت حل شدن آب و الکل را نیز دارد که متاسفانه بسیاری از مصرف کنندگان پس حل کردن در آب، آن را به روش تزریقی استفاده می نمایند. مت آمفتامین در چهارنوع قرص، کریستال، پایه و پودر وجود دارد که میان آنها به کریستال یخ یا سنگ، به پایه رب و به پودر سرعت می گویند.

شیشه چگونه ساخته می شود؟ آیا ترک آن آسان است؟

شیشه چگونه ساخته می شود؟

شیشه برخلاف مخدرهای طبیعی همچون تریاک و هروئین در آزمایشگاه های زیرزمینی ساخته می شود به همین جهت پروسه و روش ساخت آن ثابت نمی باشد و فرمول آن در هر آزمایشگاه متفاوت است اما جالب است بدانید اثرات شیشه در زمان ساخت تا سالها بر محل تولید باقی می مانند و ممکن است تولیدکنندگان به بیماری هایی همچون تنگی نفس و بیماری های تنفسی، سرگیجه دچار شوند.

تفاوت شیشه با کوکائین

بیشتر بخوانید: سم زدایی بدن از مواد مخدر چگونه انجام می شود؟

تفاوت شیشه با کوکائین

یکی از نقاط تاثیرگذاری و عملکرد مشابه شیشه و کوکائین مربوط به تحریک افزایش تولید دوپامین در مغز می شود اما برای درک بهتر در ادامه به بررسی تفاوت های این دو محرک خواهیم پرداخت:

مدت زمان دوام اثرات شیشه حدود ۲۴ ساعت می باشد در صورتی که اثرات کوکائین حدود ۳۰ دقیقه باقی می ماند

50 درصد مقدار مصرفی شیشه در طی ۱۲ ساعت بصورت طبیعی از بدن دفع می شود اما مدت زمان دفع این مقدار در کوکائین حدود یک ساعت می باشد

کوکائین کاربرد پزشکی دارد و در برخی از عمل های جراحی از آن به عنوان بی حس کننده استفاده می کنند اما شیشه مصارف پزشکی بسیار محدودی دارد

نحوه مصرف شیشه

نحوه مصرف شیشه

شناخت روش مصرف یکی از عواملی است که به خانواده ها و افراد کمک می کند تا بتوانند نسبت به اعتیاد مصرف کننده آگاه شوند و و برای ترک شیشه به او کمک کنند.

در روش تدخین و تزریق، مصرف کننده در کوتاه ترین زمان به ارگاسم روانی میرسد و برای چند دقیقه احساس سرخوشی شدیدی را تجربه می کند. در این روش بیمار در کمتر از ۱۰ ثانیه تحت تاثیر شیشه قرار می گیرد.

در روش استنشاقی علائم دیرتر و بین ۳ الی ۵ دقیقه ظاهر می شود و در حالت خوراکی حدود ۲۰ دقیقه زمان لازم است تا بیمار اثرات مصرف را تجربه کند.

معمولا برای کشیدن شیشه از نوع ice شیشه استفاده می شود که بسیار خالص است و روش مصرف آن شبیه به کراک می باشد، در این روش پس از اولین مصرف پس مانده شیشه کشیده شده را مجدد جمع آوری می کند و بار دیگر از آن استفاده می کنند.

نحوه اعتیادزایی شیشه

شیشه تاثیر مستقیمی بر عملکرد سیستم عصبی و مغز بیمار دارد و با صدماتی که بر مغز وارد می کند عملکرد بخش احساس لذت بیمار را مختل می کند به همین جهت بیماران بدون مصرف دیگر هیچ لذتی را تجربه نمی کنند و هر بار برای تجربه بیشتر این احساس خوش آیند دوز مصرفی خود را افزایش می دهند و به دنبال این تداوم مصرف وابستگی و اعتیاد شکل می گیرد.

کلینیک طلوعی دوباره بهترین مرکز ترک شیشه با کمک پزشکان متخصص در طول درمان کنار شماست.

شماره تماس: ۰۲۱۵۸۲۲۵

مصرف کنندگان شیشه چه افرادی هستند؟

همانطور که پیش تر گفتیم شیشه محرکی است که تاثیر مستقیمی بر ترشح هورمون دوپامین دارد به همین جهت مصرف آن احساس لذت شدیدی در بیمار ایجاد می کند، متاسفانه کسب و تجربه احساس خوش آیند دلیلی است که بسیاری از نوجوانان و جوانان به مصرف شیشه گرایش پیدا می کنند.

اما برای اینکه دقیق تر به این بحث بپردازیم به بررسی کامل دلایل گرایش جوانان به مصرف شیشه می پردازیم.

دلایل مصرف شیشه

طبق آمارهای رسمی بیشتر مصرف کنندگان شیشه در رده سنی ۱۸ الی ۲۵ سال قرار دارند که تحت تاثیر اطرافیان در مهمانی های شبانه و شایعات محیط تحصیل مبنی بر افزایش تمرکز و شب بیداری برای مطالعه اقدام به مصرف این محرک می کنند.

اما از دلایل دیگر مصرف شیشه می توانیم به موارد زیر نیز اشاره کنیم:

فرار از احساسات ناخوشایند

تفریح و رهایی از مشکلات شخصی

کنجکاوی و کسب تجربه

اما دلیل مصرف هرچه که باشد شیشه محرکی بسیار قوی است و مصرف آن نه تنها سودی برای مصرف کننده ندارد بلکه باعث بروز اختلالات روانی و جسمانی همچون اضطراب و افسردگی، نوسانات خلقی و پرخاشگری، پارانویا و… در مصرف کننده می شود که در طول مقاله به معرفی کامل عوارض مصرف این محرک می پردازیم.

دلایل مصرف شیشه

علائم و نشانه های مصرف شیشه

از آنجایی که شیشه مستقیما بر سیستم عصبی مصرف کننده تاثیر دارد و سیستم عصبی کنترل کننده رفتارها و حرکات انسان است مصرف کنندگان شیشه به دلیل اختلال در این سیستم علائمی را نشان می دهند که آگاهی از این نشان ها کمکی بسیاری به سایرین در تشخیص اعتیاد بیمار می کند.

یکی از علائم مصرف کاهش اشتها در زمان فعالیت زیاد و افزایش سوخت و ساز بدن، همچنین مصرف کنندگان در زمان مصرف هیچگونه نشانه ای از خستگی نشان نمی دهند.

رفتارهای خشن و پرخاشگرانه، سوء ظن و بدبینی، توهمات دیداری و پیدایش رفتارهای وسواسی از دیگر علائم مصرف می باشد.

اما علاوه بر علائم گفته شده که به خودی خود می توانند به زندگی نرمال فرد صدمه وارد کنند، مصرف این محرک عوارض و اثرات کوتاه مدت و بلند مدت مصرف نیز دارد که طیف وسیعی از بیماری های و مشکلات روحی و جسمی را در بر می گیرند در ادامه به معرفی این اثرات خواهیم پرداخت.

علائم و نشانه های مصرف شیشه

عوارض مصرف شیشه

برخی از مهمترین عوارض مصرف شیشه عبارتند از:

آسیب جدی ارگان های حیاتی همچون: قلب، کبد، ریه، شش ها و کلیه ها

ابتلا به بیماری های روحی و روانی همچون: افسردگی، اسکیزوفرنی، اختلالات شخصیتی

عوارض مصرف شیشه

عوارض کوتاه مدت مصرف شیشه

نکته ای که در رابطه با شیشه باید بدانید این است که مصرف شیشه بیش از هر مخدر و محرکی دارای علائم و عوارض است که برخی از عمده ترین آنها عبارتند از:

تعریق شدید

خواب نامنظم

اما باید بدانید اثرات کوتاه مدت مصرف شیشه به این موارد خلاصه نمی شود و  عصبانیت و صدمه زدن به خود و دیگران از دیگر اثرات این دارو است. پیش تر اشاره کردیم که این محرک در آزمایشگاه های مختلفی تولید می شود و هر آزمایشگاه فرمول خاص خود را دارد به همین جهت خلوص محرک متفاوت است و این تفاوت می تواند باعث مسمومیت، تشنج، کما و مرگ مصرف کننده شود.

عوارض بلند مدت مصرف شیشه

عوارض بلند مدت مصرف شیشه

پیش تر با تعداد زیادی از اثرات کوتاه مدت مصرف شیشه آشنا شدیم اما اثرات بلند مدت مصرف نیز طیف گسترده ای از بیماری ها را در بر می گیرد که شاخص ترین آنها عبارتند از:

اضطراب

افسردگی

سوء تغذیه

اختلال عاطفی

تاثیرات شیشه بر عملکرد مغز

تاثیرات شیشه بر عملکرد مغز

طبق بررسی ها و تحقیقات بیش از ۵۰ درصد گیرنده های دوپامین در مغز بعد از مصرف بطور کلی از بین خواهند رفت و به گیرنده های سروتونین صدمات بسیار بیشتری از دوپامین وارد می کند که این صدمات زمینه ساز بروز بیماری های اعصاب و روان همچون روانپریشی در بیمار می شود.

طی بررسی اسکن های مغزی بسیاری از بیماران اعتیاد به شیشه مشخص شد متاسفانه در این بیماران قسمت های مختلفی از مغر دچار فرورفتگی و از کار افتادگی شده اند و کارکرد معمول خود را از دست داده اند.

اوردوز بر اثر بیش مصرفی شیشه

اوردوز بر اثر بیش مصرفی شیشه

متاسفانه اوردوز در میان مصرف کنندگان شیشه بسیار شایع می باشد و علاوه بر مرگ، می تواند باعث سکته مغزی، مشکلات و بیماری های قلبی و عروقی و تشنج شود. باید بدانید که مقابله با اوردوز باید در سریع ترین زمان ممکن انجام شود چرا که هرگونه تاخیر در امداد رسانی می تواند به مرگ بیمار منجر شود. به همین جهت ضروری است که در زمان اوردوز سریعا با اورژانس تماس بگیرید. اوردوز نیز با نشانه هایی همراه است که برخی از این نشانه ها عبارتند از:

اختلال در تنفس

درد در قفسه سینه

لرز، گرفتگی عضلانی و لرزش

چند توصیه پزشکی مهم

متاسفانه بیماران اعتیاد بخصوص وابستگان به شیشه خیلی دیر اعتیاد خود را قبول می کنند و خانواده در این زمان مهمترین نقش را ایفا می کند. در این استفاده از نظرات یک مشاور کمک بسزایی به متقاعد کردن بیمار می کند. برای درمان روش های مختلفی وجود دارد که انتخاب روش باعث می شود تا بیمار بتواند ترکی بدون بازگشت را تجربه کند به همین جهت ضروری است که ترک در مرکز ترک اعتیاد چندوجهی مطابق نظر روانپزشک و روانشناس انجام شود.

ترک شیشه به کمک پزشک

ترک شیشه یکی از خدمات ارائه شده در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد کشور می باشد و بصورت تخصصی زیر نظر بهترین درمانگرهای اعتیاد شامل تیم پزشکی جهت جلوگیری از عوارض ترک، تیم روانشناسی با هدف آموزش بیمار جهت کنترل وسوسه و جلوگیری از لغزش دوباره و روانپزشک ترک اعتیاد با هدف کنترل علائم روانی بیمار انجام می شود

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رای شما ثبت شود

میانگین آرا ۴ / ۵٫ شمارش آرا: ۳

رایی یافت نشد. اولین نفری باشید که رای میدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.